Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Rasmus Hansson (MDG) til kommunal- og distriktsministeren

Dokument nr. 15:2308 (2021-2022)

Innlevert: 10.06.2022
Sendt: 13.06.2022
Besvart: 24.06.2022 av kommunal- og distriktsminister Sigbjørn Gjelsvik

Rasmus Hansson (MDG)

Spørsmål

Rasmus Hansson (MDG): Kari Mette Prestrud fra Senterpartiet hevdet denne uken, fra Stortingets talerstol, at å stenge Hammersborgtunnelen vil gjøre at man ikke levert mye “kaffe og attåt” til Oslo sentrum. Oslos byråd og flere andre lokale partier som kjenner Oslos behov best ønsker å stenge tunnelen, men Senterpartiet var med på å stemme ned forslaget.
Gikk Senterpartiet mot forslaget om å stenge Hammersborgtunnelen fordi partiet tror man ikke får levert drikke og andre varer i sentrum om tunnelen stenges?

Begrunnelse

Regjeringspartiene stemte sammen med Krf, H og Frp denne uken ned MDG og flere andre partier sine forslag om å enten stenge Hammersborgtunnelen helt, eller stenge tunnelen for all annen trafikk enn buss og utrykningskjøretøy. Hammersborgtunnelen vil koste minst 3,1 milliarder å oppgradere i forbindelse med nytt regjeringskvartal, og byggingen av ny tunnel vil medføre at tunnelen uansett må stenges i flere år. Stor aktivitet ved andre bygningsprosjekter gjør det også nærliggende å tro at estimatene på 3,1 milliarder kan være utdaterte.
Byrådspartiene og flere andre lokale partier i Oslo ønsker at tunnelen stenges permanent, så man kan videreutvikle byen miljø- og næringslivsmessig uten massiv trafikk rett gjennom sentrum. En by uten Hammersborgtunnelen vil skape mindre støy og luftforurensning, og tryggere forhold for myke trafikanter. I tillegg kan staten spare milliarder som kan brukes på andre tiltak enn å presse gjennom en unødvendig tunnel som lokaldemokratiet ikke ønsker.
Regjeringspartiene har sagt at de vil se på kostnadsbesparelser for tunnelen og ring 1, men valgte likevel å stemme mot forslagene som vil spare store summer. Dette kan skape usikkerhet for næringslivet i området som nå må vente enda lengre på at regjeringen skal komme tilbake med egne forslag om mulige besparelser.
Å stenge Hammersborgtunnelen vil neppe ha vesentlige konsekvenser for vareleveringen i sentrum. Trafikkanalysene som er gjort i forbindelse med en eventuell stenging tilsier at det kan bli noe mer trafikk i sidegater i Oslo, men det er ingen kunnskap som tyder på at en stenging vil gjøre det vanskelig eller umulig å levere kaffe eller andre varer til Oslo sentrum.

Sigbjørn Gjelsvik (Sp)

Svar

Sigbjørn Gjelsvik: Stenging av Ring 1 er omhandla i samfunnsøkonomiske og trafikale analysar frå 2021. I den såkalla Sweco-rapporten, som omhandlar trafikale forhold, går det fram at Ring 1 er viktig for å fordele trafikk til ulike område. Det er altså ikkje berre gjennomgangstrafikk, men i vel så stor grad lokal trafikk som kan bli påverka av ei stenging av Ring 1. Trafikk vil gå over til kommunalt vegnett, som er lite egna for stor trafikk. I samråd med Oslo kommune vil Samferdselsdepartementet nå vurdere disse spørsmåla nærmare.