Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Dokument nr. 15:94 (2022-2023)
Innlevert: 12.10.2022
Sendt: 13.10.2022
Besvart: 20.10.2022 av olje- og energiminister Terje Aasland

Lars Haltbrekken (SV): 11. oktober var det ett år siden Høyesterett slo fast at vedtaket om å gi konsesjon til vindkraftverkene på Fosen, var et brudd på samenes menneskerettigheter. 1. april sendte Norges Institusjon for menneskerettigheter et brev til OED om plikten regjeringen har til å avslutte menneskerettighetsbruddet. Dette brevet har NIM fortsatt ikke fått svar på.
Hvorfor har ikke OED besvart brevet og når vil det skje?

Terje Aasland: Olje- og energidepartementet har gjennomgått brevet fra Norges institusjon for menneskerettigheter (NIM). Jeg viser i denne forbindelse til departementets brev til Sametinget av 24. juni 2022, der det redegjøres for hjemmelsgrunnlag og videre prosess i saken. Etter min oppfatning besvarer redegjørelsen i stor grad også de spørsmål NIM reiser i sitt brev til departementet.
I brevet til departementet redegjør NIM for sitt syn, men det bes ikke om svar på konkrete spørsmål. Departementet har ikke ansett det som påkrevet å svare NIM i et eget brev, men har selvsagt merket seg institusjonens syn på saken.