Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Tobias Drevland Lund (R) til barne- og familieministeren

Dokument nr. 15:552 (2022-2023)

Innlevert: 29.11.2022
Sendt: 30.11.2022
Besvart: 07.12.2022 av barne- og familieminister Kjersti Toppe

Tobias Drevland Lund (R)

Spørsmål

Tobias Drevland Lund (R): Hvor langt har man kommet i arbeidet med å bedre krisesentertilbudet til den samiske befolkningen i tråd med vedtaket fattet i mai?

Begrunnelse

Ved behandlingen av Rødts representantforslag om å styrke krisesentertilbudet i hele landet vedtok Stortinget følgende:

«Stortinget ber regjeringen se til at krisesentertilbudet til den samiske urbefolkningen bedres, og orientere Stortinget på egnet vis»

Den samiske urbefolkningen har siden man la ned krisesenteret i Karasjok i 2019 vært uten et tilpasset krisesentertilbud.

Kjersti Toppe (Sp)

Svar

Kjersti Toppe: Eg er einig med representanten i at det er viktig å få på plass eit tenleg krisesentertilbod for den samiske befolkninga. Eg viser til Prop. 1 S (2022-2023) for Barne- og familiedepartementet og omtale av oppmodingsvedtaket det vert vist til (side 23). Karasjok kommune gav KPMG i oppdrag å identifisere og vurdere ulike modellar for eit krisesentertilbod for innbyggjarane i Karasjok. KPMG har nyleg levert sin rapport. Rapporten er ikkje offentleggjort ennå og kommunestyret i Karasjok planlegg å behandle han innan utgangen av året. Barne-, ungdoms- og familiedirektoratet vil fortsette å tilby fagleg støtte til kommunen i arbeidet med å styrkje krisesentertilbodet i området.
Eg viser òg til at departementet utarbeider eit høyringsnotat om endringar i krisesenterlova og utvikling av krisesentertilbodet. Notatet skal vere klart i løpet av 2023. Høyringsnotatet skal mellom anna omhandle utfordringane med krisesentertilbodet for den samiske befolkninga.