Skriftlig spørsmål fra Sivert Bjørnstad (FrP) til fiskeri- og havministeren

Dokument nr. 15:3259 (2022-2023)
Innlevert: 27.09.2023
Sendt: 27.09.2023
Besvart: 04.10.2023 av fiskeri- og havminister Bjørnar Skjæran

Sivert Bjørnstad (FrP)

Spørsmål

Sivert Bjørnstad (FrP): Driva Aquaculture har siden 2016 arbeidet med planer om landbasert oppdrett av fjellørret fra et rømningssikkert anlegg med ny teknologi. Anlegget har ca. 700 millioner kroner i investeringsramme og vil gi 25-35 arbeidsplasser i Oppdal kommune. Mattilsynet avslo søknaden i 2020, og klage på avslaget ble sendt NFD. Klagebehandlingen av saken har nå pågått i snart 3 år, og har ligget til behandling i NFD i 1 år og 9 måneder.
Når kan Driva Aquaculture forvente at klagesaken blir behandlet ferdig?

Begrunnelse

Trøndelag fylkeskommune tilrådde etablering i 2020, mens Mattilsynet avslo søknaden samme år. Mattilsynets endelige vedtak ble påklaget til Nærings- og fiskeridepartementet, og har siden januar 2022 ligget til behandling i departementet.
5. september 2022 besvarte fiskeri- og havministeren skriftlig spørsmål fra stortingsrepresentant Alfred Jens Bjørlo. Representantens spørsmål var det samme som undertegnede stiller i dag, over ett år senere. Den gang uttalte statsråden blant annet:

«Regjeringa er i utgangspunktet positiv til den type tiltak som Driva Aquaculture har presentert i denne saka, men det er samstundes avgjerande at det blir gjort grundige risikoavvegingar før prosjekt av denne typen setjast i gang. Saka blir ytterlegare komplisert av at Driva Aquaculture har søkt om å få bygge eit anlegg som ligg inntil eit nasjonalt laksevassdrag.»

og så videre:

«Departementet må derfor bruke tid for å vurdere desse spørsmåla på ein forsvarleg måte, i samråd med andre aktuelle departement og etatar.»

Jeg registrerer at departementet har brukt ytterligere over ett år på å vurdere spørsmålene. I alt har departementet nå bruk 1 år og 9 måneder på klagebehandlingen. For seriøse næringsaktører i Norge er det svært vanskelig å forholde seg til så lange prosesser i staten.

Bjørnar Skjæran (A)

Svar

Bjørnar Skjæran: Bærekraftig vekst i havbruksnæringen forutsetter at oppdretterne fortsetter å utvikle og ta i bruk ny teknologi og nye metoder for fiskeoppdrett. Landbaserte oppdrettsanlegg med resirkulering av vann, slik som Driva Aquaculture har søkt om å få etablere, er ett av flere nyttige virkemidler i denne sammenheng. Denne typen resirkuleringsanlegg har også fått en særlig oppmerksomhet etter medieoppslagene den siste tiden om forurensning fra settefiskanlegg.
Nærings- og fiskeridepartementet har et stort antall klagesaker til behandling, som det tar tid å behandle skikkelig. Klagesaken til Driva Aquaculture kompliseres av at selskapet har søkt om å få bygge et anlegg som ligger inntil lakseelven Driva. Verken forrige regjering eller denne har kunnet gi saken en rask løsning, da gjeldende regelverk ikke åpner for etablering av oppdrettsanlegg ved nasjonale laksevassdrag. Vi samarbeider for tiden med Klima- og miljødepartementet og andre berørte departementer for å vurdere eventuelle regelverksendringer i forskriften om særlig beskyttelse av laksebestander. Dette er et arbeid som kan påvirke departementets realitetsbehandling av klagesaken. Skulle vi behandlet klagen etter gjeldende regelverk, måtte den avslås.
Per i dag kan vi ikke gi noe nærmere svar på når et endelig vedtak blir fattet. Vi har mottatt flere innspill og synspunkter fra ulike aktører, og vi jobber parallelt med å gjennomgå og behandle disse. Jeg har gitt saken høy prioritet i departementet, men per i dag kan jeg ikke gi noe nærmere svar på når et endelig vedtak blir fattet.