Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Dokument nr. 15:579 (2024-2025)
Innlevert: 04.12.2024
Sendt: 04.12.2024
Rette vedkommende: Energiministeren
Besvart: 13.12.2024 av energiminister Terje Aasland

Rasmus Hansson (MDG): Regjeringen har vært en pådriver for en global plastavtale der Norge er blant høyambisjonslandene som bl.a. ønsker redusert produksjon. Samtidig er Norge en bidragsyter til plastproduksjon gjennom vår eksport av olje og gass.
Kan regjeringen gi en oversikt over mengden plast som produseres både i Norge og utlandet basert på norsk petroleumsproduksjon, hva slags plast dette er og hva denne plasten brukes til og hvis regjeringen ikke har en slik oversikt, vil regjeringen sørge for at dette utarbeides?

Terje Aasland: På norsk kontinentalsokkel er det rettighetshaverne som er ansvarlig for markedsføring og salg av egne volumer. Departementet regulerer oppstrømsvirksomheten på kontinentalsokkelen, men følger ikke olje og gass produsert i Norge etter at den er utvunnet og markedsført.
Departementet har derfor heller ikke tall på sluttbruken av norsk petroleum og har dermed heller ikke grunnlag for å kvantifisere hvor store disse andelene representanten spør om er. Departementet har heller ingen planer om å utarbeide en slik oversikt.