Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Om hvorfor Utenriksdepartementet velger å tåkelegge det faktum at _Vest-Sahara er okkupert av Marokko_
Datert: 06.12.2007
Besvart: 09.01.2008 av utenriksminister Jonas Gahr Støre

Finn Martin Vallersnes (H): I NRK 7. november 2007 understreket statssekretær Raymond Johansen at Vest-Sahara er annektert av Marokko, men hevdet samtidig at det er feil å kalle Vest-Sahara for okkupert "siden områdets status ennå ikke er avklart". Ettersom flere FN-resolusjoner, samt uttalelser fra både tidligere norske regjeringer, bl.a. Bondevik II, fra SV og Ap understreker at Vest-Sahara er okkupert, vil jeg be om følgende avklaring:
Hvorfor velger Utenriksdepartementet å tåkelegge det faktum at Vest-Sahara er ulovlig okkupert av Marokko?