Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Muntlig spørsmål fra Vera Lysklætt (V) til kommunal- og regionalministeren

Om hvorvidt _Husbanken_, som har finansiert om lag halvparten av de vel 4 000 lavinnskuddsboligene som er bygd de siste årene, har gitt lån de ikke burde

Datert: 05.11.2008
Besvart: 05.11.2008 av kommunal- og regionalminister Magnhild Meltveit Kleppa

Vera Lysklætt (V)

Spørsmål

Vera Lysklætt (V): Jeg har et spørsmål til kommunalministeren.
På under to år har opp mot 10 000 mennesker i borettslagsboliger opplevd å miste boligen sin og bli satt i en livslang økonomisk klemme. Mange av disse er ungdommer, og de har kjøpt seg inn i såkalte lavinnskuddsboliger. Husbanken har finansiert om lag halvparten av de vel 4 000 lavinnskuddsboligene som er bygd de siste årene.
Dagens Næringsliv har omtalt en del av disse prosjektene som statsfinansierte gjeldsbomber.
På spørsmål fra Venstres Trine Skei Grande i april i år, om Husbanken har gitt lån de ikke burde, svarte statsråden nei. Står statsråden fortsatt ved dette?

Les hele debatten