Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Om statsråden vil si at hennes politikk mest er en støtte til hardtarbeidende lavtlønnede kvinner og folk flest, eller en direkte oppfordring til _mer lønnsfest for rike direktører_
Datert: 26.03.2014
Besvart: 26.03.2014 av finansminister Siv Jensen

Snorre Serigstad Valen (SV): Mitt spørsmål er til finansministeren. Når vi diskuterer de utrolige bonusene til rike direktører i statseide selskaper for tiden, er det verdt å tenke over følgende: En hjemmehjelp som tjener under 350 000 kr i året, får 27 øre om dagen i skattelette av finansministeren. Det er mindre enn jeg fikk i ukelønn da jeg var niåring. På den annen side får ikke direktører som Rune Bjerke og Helge Lund bare kjempebonuser – de får også en «rikingbonus» fra Siv Jensen. De får en skattegave på hele 107 kr om dagen, 39 000 kr i året – 390 ganger mer enn hjemmehjelpen.
Vil statsråden si at hennes politikk mest er en støtte til hardtarbeidende lavtlønnede kvinner og folk flest, eller en direkte oppfordring til mer lønnsfest for rike direktører?