Jacobsen, Frode

Jacobsen, Frode (1968-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Representant for
Oslo 2021-2025
Første nestleder
Kontroll- og konstitusjonskomiteen
Ansiennitet:
2 år, 139 dager

Gå til bildegalleri

Jacobsen, Frode møter fast for Støre, Jonas Gahr.

Tilhører

Kontroll- og konstitusjonskomiteen

Første nestleder
27.07.2023 - 30.09.2025

Valgkomiteen

Varamedlem
26.10.2021 - 30.09.2025

Arbeiderpartiet

Medlem gruppestyret
30.06.2023 - 30.09.2025

Biografi

Personalia

  • Født 05.08.1968
  • Sønn av Redaktør Arvid Jacobsen (1938-2014) og Forliksrådsmedlem Harriet Bjørgan (1937-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Oslo, 2021 - 2025, A.

Vararepresentasjoner

  • Møter fast som representant fra 14.10.2021 for Jonas Gahr Støre.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2021-2025

    Medlem, Finanskomiteen, 19.10.2021 - 30.06.2023
    Varamedlem, Valgkomiteen, 26.10.2021 - 30.09.2025
    Medlem, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 30.06.2023 - 27.07.2023
    Første nestleder, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 27.07.2023 - 30.09.2025

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2021-2025

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 30.06.2023 - 30.09.2025

Medlemskap i regjering

  • Politisk rådgiver, Finans- og tolldepartementet, 06.06.1997 - 17.10.1997

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Ulsrud videregående skole allemennfag 1985-1987
  • Grunnfag sosialøkonomi, statsvitenskap og historie, Universitetet i Oslo 1997-1998

Yrke

  • Ungdomssekretær AUF i Oslo 1987-1989
  • Vernepliktig journalist i Forsvarsdepartementets presse- og informasjonsavdeling 1989-1990
  • Byrådssekretær, Oslo kommune 1993-1997 (byrådsavdeling for finans og plan og byrådsavdeling for barn og utdanning)
  • VG – desk og sport / vikariat og deltid 1998-2000
  • Gruppesekretær Oslo Aps bystyregruppe 1999
  • Informasjonsrådgiver JKL (Woldsdal & Partnere) 2000-2007
  • Kommunikasjonssjef Fornyings- og administrasjonsdepartementet 2007-2014
  • Assisterende kommunikasjonssjef Kommunal- og moderniseringsdepartementet 2014-2015

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Oslo Bystyre 1999-2003
  • Medlem Oslo Bystyre 2015-2019, 2019-2021 (gruppeleder Arbeiderpartiet, leder for finanskomiteen)

Offentlige verv

  • Leder Bøler bydelsutvalg 1992-1993
  • Medlem Bøler bydelsutvalg 1995-1999
  • Leder Kontrollutvalget, Oslo kommune 1999-2015

Tillitsverv i partier

  • Leder Oslo Arbeiderparti fra 2016

Tillitsverv i organisasjoner

  • Nestleder Oslo Idrettskrets fra 2022