Raja, Abid Q.

Raja, Abid Q. (1975-)

Parti:
Venstre
Representant for
Akershus 2017-2021
Medlem:
Utenriks- og forsvarskomiteen
Ansiennitet:
4 år, 135 dager

Gå til bildegalleri

Tilhører

Stortinget

Femte visepresident
07.10.2017 - 30.09.2018

Den utvidede utenriks- og forsvarskomité

Medlem
12.10.2017 - 30.09.2021

Utenriks- og forsvarskomiteen

Medlem
12.10.2017 - 30.09.2021

Valgkomiteen

Varamedlem
07.10.2017 - 30.09.2021

Biografi

Personalia

  • Født 05.11.1975 i Oslo
  • Sønn av spikerfabrikkarbeider Abdul Qayyum Raja (1937-) og husmor Akhtar Nasim (1949-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Akershus, 2009 - 2013, V.
  • Representant nr 10 for Akershus, 2013 - 2017, V.
  • Representant nr 9 for Akershus, 2017 - 2021, V.

Medlemskap i presidentskapet

  • 2017-2021

    Femte visepresident, Stortinget, 07.10.2017 - 30.09.2018

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2013-2017

    Medlem, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 17.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Transport- og kommunikasjonskomiteen, 17.10.2013 - 22.10.2013
    Andre nestleder, Transport- og kommunikasjonskomiteen, 22.10.2013 - 30.09.2017

    2017-2021

    Varamedlem, Valgkomiteen, 07.10.2017 - 30.09.2021
    Medlem, Den utvidede utenriks- og forsvarskomité, 12.10.2017 - 30.09.2021
    Medlem, Utenriks- og forsvarskomiteen, 12.10.2017 - 30.09.2021

Medlemskap i delegasjoner

  • 2017-2021

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til konferansen for overvåking av EUs utenriks-, sikkerhets- og forsvarspolitikk, 24.10.2017 - 30.09.2021

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Cand.jur., Universitetet i Oslo 1996-2001
  • Cand.mag., med mellomfag i kriminologi, Universitetet i Oslo 1999-2000
  • Fordypning i menneskerettigheter, University of Southampton 2000
  • Master of Science, Psychology, University of Oxford 2003-2004

Yrke

  • Underviser i studieteknikk, ansvar for egen læring (AFEL) 1998-2001
  • Assisterende studieveileder, juridisk fakultet, Universitetet i Oslo 1999-2000
  • Trainee, advokatfirmaene Schjødt, Kvaale & co og Wikborg Rein 2000-2002
  • Advokatfullmektig, advokatfirmaet Almestad 2002-2005
  • Advokat, advokatfirmaet Hestens og Dramer & co 2005-2008
  • Nemndleder, Utlendingsnemnda 2008-2012
  • Politiadvokat, Politiets utlendingsenhet 2011-2012
  • Ambassadesekretær, diplomat, ambassaden i New Delhi 2012-2013

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Norsk Oxford-stipendium 2003
  • Man of the year award, African society 2008
  • Fritt Ords pris 2010

Verv

Offentlige verv

  • Medlem Utredningsgruppen for ordningen Senter mot etninsk diskriminering 1997-1998
  • Medlem Kontaktutvalget mellom innvandrerbefolkningen og myndighetene 1998-2002
  • Medlem Kriminalitetsforebyggende råd, Oslo 2002-2007
  • Medlem Likestilling- og diskrimineringsnemda, Oslo 2008-2012

Tillitsverv i partier

  • Nestleder Akershus V 2009-2011
  • Medlem Vs landsstyre 2009-2013
  • 1. vara Sentralstyret i V 2011-2013

Tillitsverv i organisasjoner

  • Nestleder Pakistansk studentsamfunn 1997-1999
  • Leder Fadderordningen, Universitetet i Oslo 1998
  • Medlem Studentparlamentet, Universitetet i Oslo 1998-1999
  • Talsperson World Islamic Mission 1999-2001 (Moské)
  • Medlem Advokatforeningens straffelovutvalg 2007-2008
  • Medlem styret i Europabevegelsen 2009-2012

Andre administrative verv

  • Non-executive director Oxford Council on Good Governance 2003-2008
  • Styreleder Minotenk, Minoritetspolitisk tenketank 2009-2012

Litteratur

  • Magnussen, S., Wise, R.A., Raja, A.Q., Safer, M.A., Pawlenko, N. & Stridbeck, U.: "What judges know about eyewitness testimony: A comparison of Norwegian and US judges", i Psychology, Crime and Law, Routledge London 2008
  • Magnussen, S., Melinder, A., Stridbeck, U., Raja, A.Q.: "Beliefs about factors affecting the Reliability of eyewitness testimony: A Comparison of judges, jurors and the general public", i Law and Human Behaviour, American Psychological Association Washington 2008
  • Magnussen, S., Melinder, A., Stridbeck, U. og Raja, A.Q.: "Faktorer som påvirker påliteligheten av øyevitner: Hva vet dommere og jurymedlemmer?", i Lov og Rett, Universitetsforlaget Oslo 2008
  • Raja, Abid Q.: Talsmann, Aschehoug Oslo 2008
  • Raja, Abid Q.: Dialog. Om vold, undertrykkelse og ekstremisme, Cappelen Damm Oslo 2010