Solberg, Erna

Solberg, Erna (1961-)

Parti:
Høyre
Representant
for Hordaland 2013-2017
Ansiennitet:
25 år, 338 dager

Gå til bildegalleri

Skutle, Erik møter fast for Solberg, Erna.

Biografi

Personalia

  • Født 24.02.1961 i Bergen, Hordaland
  • Datter av konsulent Asbjørn Solberg (1925-1989) og kontorfullmektig Inger Wenche Torgersen (1926-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 10 for Hordaland, 1989 - 1993, H.
  • Representant nr 8 for Hordaland, 1993 - 1997, H.
  • Representant nr 10 for Hordaland, 1997 - 2001, H.
  • Representant nr 6 for Hordaland, 2001 - 2005, H.
  • Representant nr 3 for Hordaland, 2005 - 2009, H.
  • Representant nr 3 for Hordaland, 2009 - 2013, H.
  • Representant nr 1 for Hordaland, 2013 - 2017, H.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 19.10.2001-30.09.2005, Silja Ekeland Bjørkly møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.2005-17.10.2005, Eli Årdal Berland møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen fra 16.10.2013, Erik Skutle møter som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1989-93

    Medlem, Forbruker- og administrasjonskomiteen, 08.11.1990 - 30.09.1993
    Medlem, Finanskomiteen, 23.10.1989 - 08.11.1990
    Varamedlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Medlem, Finanskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Varamedlem, Valgkomiteen, 11.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Sekretær, Kommunalkomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001
    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.2001 - 19.10.2001

    2005-2009

    Andre nestleder, Valgkomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009
    Første nestleder, Den utvidede utenrikskomité, 19.10.2005 - 30.09.2009
    Første nestleder, Utenrikskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Medlem, Helse- og omsorgskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013
    Medlem, Den utvidede utenriks- og forsvarskomité, 20.10.2009 - 30.09.2013
    Andre nestleder, Valgkomiteen, 08.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1989-93

    Medlem, Tilsynsutvalget for Stortingsbiblioteket, 01.10.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i delegasjoner

  • 1989-93

    Varamedlem, KSSE (parlamentarikerdelegasjonen til konferansen for sikkerhet og samarbeid i Europa), 18.03.1993 - 30.09.1993

    1993-97

    Personlig varamedlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 01.01.1995 - 30.09.1997
    Varamedlem, Europautvalget, 21.06.1996 - 30.09.1997
    Personlig varamedlem, KSSE (parlamentarikerdelegasjonen til konferansen for sikkerhet og samarbeid i Europa), 04.11.1993 - 31.12.1994
    Delegat, FNs generalforsamling, 1995 -

    2005-2009

    Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 10.11.2005 - 30.09.2009
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 20.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Leder, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 03.11.2009 - 30.09.2013
    Varamedlem, Europautvalget, 09.11.2009 - 30.09.2013
    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 22.10.2009 - 03.11.2009
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 22.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1993-97

    Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1993 - 30.09.1997

    2005-2009

    Leder gruppestyret, Høyre, 09.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Leder gruppestyret, Høyre, 01.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Kommunal- og regionaldepartementet, 19.10.2001 - 17.10.2005
    Statsminister, Statsministerens kontor, 16.10.2013 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Eksamen videregående skole 1979
  • Cand.mag. (sosiologi, sammenlignende politikk, statistikk, sosialøkonomi), Universitetet i Bergen 1986
  • Deleksamen sosialøkonomi hovedfag 1988

Yrke

  • Sekretær Operasjon Dagsverk 1983-1985

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kommandør av St. Olavs Orden 2005

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Bergen bystyre 1979-1983
  • Varamedlem Bergen formannskap 1987-1989

Offentlige verv

  • Medlem Rådet for videregående opplæring 1979-1980 (elevrepresentant)
  • Medlem Skolestyret, Bergen 1979-1983
  • Medlem Det Akademiske Kollegium, Universitetet i Bergen 1986-1988 (studentrepresentant)
  • Medlem Hovedutvalget for undervisning, Bergen 1987-1989
  • Medlem Forsvarskommisjonen av 1990 1990-1992

Tillitsverv i partier

  • Medlem Bergen Unge Høyres arbeidsutvalg 1978-1979
  • Formann Bergen Unge Høyre 1980-1982
  • Viseformann Hordaland Unge Høyre 1980-1981
  • Formann Sandviken Høyre 1985-1987, viseformann 1987-1989
  • Medlem Bergen Høyres arbeidsutvalg 1986-1988
  • Valgkampleder Bergen Høyre 1987
  • Viseformann Hordaland Høyre 1990-1993
  • Medlem Høyres programkomité for Stortingsvalget 1993 1991-1993
  • Leder Høyrekvinners Landsforbund 1993-1994
  • Kvinnepolitisk leder Høyre 1994-1998, 1. nestleder 2002-2004, leder fra 2004
  • Medlem Høyres arbeidsutvalg 1994-1998
  • Medlem Styret i Europabevegelsen 1995-1997
  • Medlem Høyres programkomité for Stortingsvalget 2001

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Sentralstyret i Norges Gymnasiastsamband 1979-1980
  • Leder Operasjon Dagsverk 1979
  • Formann Bergen konservative studenterforening 1985-1986