Søreide, Ine M. Eriksen

Søreide, Ine M. Eriksen (1976-)

Parti:
Høyre
Representant
for Oslo 2013-2017
Ansiennitet:
13 år, 182 dager

Gå til bildegalleri

Lunde, Heidi Nordby møter fast for Søreide, Ine M. Eriksen.

Biografi

Personalia

  • Født 02.05.1976 i Lørenskog, Akershus
  • Datter av elektriker Egil Eriksen (1941-2003) og sekretær Wenche Irene Hansen (1948-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 3 for Troms, 1997 - 2001, H.
  • Vararepresentant nr 1 for Oslo, 2001 - 2005, H.
  • Representant nr 7 for Oslo, 2005 - 2009, H.
  • Representant nr 6 for Oslo, 2009 - 2013, H.
  • Representant nr 2 for Oslo, 2013 - 2017, H.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 19.10.2001-30.09.2005 for Per-Kristian Foss.
  • Medlem av Regjeringen fra 16.10.2013, Heidi Nordby Lunde møter som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2001-2005

    Medlem, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Leder, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009
    Varamedlem, Valgkomiteen, 10.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Leder, Utenriks- og forsvarskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013
    Leder, Den utvidede utenriks- og forsvarskomité, 20.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.2013 - 16.10.2013

Medlemskap i delegasjoner

  • 2009-2013

    Leder, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 22.10.2009 - 30.09.2013
    Leder, Stortingets delegasjon til konferansen for overvåking av EUs utenriks-, sikkerhets- og forsvarspolitikk, 29.11.2012 - 30.09.2013
    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2009 -
    Leder, Europautvalget, 20.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Forsvarsdepartementet, 16.10.2013 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Sagdalen skole 1982-1987
  • Steinerskolen i Lørenskog 1987-1990
  • Tromstun ungdomsskole 1990-1992
  • Allmennfag ved Tromsdalen videregående skole 1992-1995
  • Cand.jur., UiT 2007
  • Forsvarets Høyskole, informasjonskurs 2010

Yrke

  • Butikkmedarbeider ved Tromsdalen/Pyramiden Blomster 1990-2000 (fast helge- og feriejobb)
  • Programleder i Metropol TV 2001
  • Traineestilling ved advokatfirmaet Grette 2002 (sommeren)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Tromsø kommunestyre 1995-1999

Offentlige verv

  • Medlem Norsk-tysk vennskapsgruppe i Stortinget fra 2007
  • Medlem FNs Generalforsamling 2009-2009

Tillitsverv i partier

  • 1. nestleder Troms Unge Høyre 1995-1996
  • Medlem Sentralstyret i Unge Høyre 1996-2004
  • Medlem Høyres Kvinnepolitiske utvalg 1998-2001
  • 1. nestleder Unge Høyre 1998-2000, leder 2000-2002, 2002-2004
  • Medlem Sentralstyret i Høyre fra 2000
  • Medlem Høyres arbeidsutvalg 2000-2004

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Den norsk-tyske Willy Brandt-stiftelsen fra 2005

Litteratur

  • Diverse artikler i tidsskrifter og aviser
  • Andersen, Kjartan (red.): Mangfold, Gyldendal 2001
  • Hvatum, Hanne m.fl. (red.): Samfun.net, Aschehoug 2001
  • Mæhle, Lars (red.): Den må du lese - 24 favorittfortellinger, Gyldendal 2002
  • Nicolaisen, Petter Stocke/Rygh, Finn (red.): Plan B - fremtidens politiske førstevalg, Abstrakt Forlag 2003