Schou, Ingjerd

Schou, Ingjerd (1955-)

Parti:
Høyre
Representant
for Østfold 2013-2017
Medlem:
Kommunal- og forvaltningskomiteen
Ansiennitet:
9 år, 221 dager

Gå til bildegalleri

Tilhører

Stortinget

Fjerde visepresident
08.10.2013 - 30.09.2015

Valgkomiteen

Medlem
08.10.2013 - 30.09.2017

Kommunal- og forvaltningskomiteen

Medlem
17.10.2013 - 30.09.2017

Biografi

Personalia

  • Født 20.01.1955 i Sarpsborg, Østfold
  • Datter av selvstendig næringsdrivende Aage Schie (1925-2013) og postfunksjonær Bergljot Skipperud (1930-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 7 for Østfold, 2001 - 2005, H.
  • Vararepresentant nr 1 for Østfold, 2005 - 2009, H.
  • Representant nr 4 for Østfold, 2009 - 2013, H.
  • Representant nr 2 for Østfold, 2013 - 2017, H.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 19.10.2001-18.06.2004, Carsten Dybevig møtte som representant.

Medlemskap i presidentskapet

  • 2013-2017

    Fjerde visepresident, Stortinget, 08.10.2013 - 30.09.2015

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2001-2005

    Personlig varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 16.06.2005 - 30.09.2005
    Medlem, Justiskomiteen, 30.09.2004 - 30.09.2005
    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.2001 - 19.10.2001

    2009-2013

    Personlig varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 20.06.2013 - 30.09.2013
    Medlem, Transport- og kommunikasjonskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Medlem, Kommunal- og forvaltningskomiteen, 17.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.2013 - 30.09.2017

Medlemskap i delegasjoner

  • 2009-2013

    Delegat, FNs generalforsamling, 2010 -
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 22.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Leder, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 19.11.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 12.11.2013 - 19.11.2013

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Sosial- og helsedepartementet, sosialsaker, 19.10.2001 - 31.12.2001
    Statsråd, Sosialdepartementet, 01.01.2002 - 18.06.2004

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Ski gymnas 1971-1974
  • Sykepleierutdanning 1974-1977
  • Spesialutdanning i intensivsykepleie 1978-1980
  • Administrasjon ved Norges Sykepleierhøgskole 1981-1982
  • Cand.helse, helseadministrasjon ved Universitetet i Oslo 1987-1988
  • Godkjent faglig veileder, sykepleiertjenesten i Norsk Sykepleierforbund 1991
  • Forsvarets høyskole, Totalforsvarskurset 2006

Yrke

  • Sykepleier/spesialsykepleier ved Sarpsborg Sykehus 1977-1981
  • Oversykepleier og sjefsykepleier ved medisinsk og kirurgisk avd. ved Askim Sykehus 1982-1987
  • Førstekonsulent i helse- og sosialavd. i Østfold fylkeskommune 1987-1991
  • Direktør ved Indre Østfold Sykehus 1991-1997
  • Direktør ved helseregion II 1998-2001
  • Prosjektdirektør i Helse Øst RHF 2006-2009
  • Prosjektdirektør i Helse Sør-Øst RHF fra 2007 (permisjon)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Spydeberg formannskap 1991-1995, 1995-1999, 1999-2003
  • Medlem Spydeberg kommunestyre 2003-2007, 2007-2011, 2011-2013 (permisjon fra januar 2014)

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesutvalg, Østfold 2007-2011, 2011-2015
  • Medlem fylkesting, Østfold 2009-2011, 2011-2015

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Brennemoen avlastningshjem 1992-1999
  • Medlem Styret for Indre Østfold Renovasjon 1992-1999
  • Medlem Styret for Næringsmiddeltilsynet 1992-1999
  • Medlem Styret for Askim og Spydeberg kommunes avløpssamarbeid 1992-1999
  • Medlem Administrasjonsutvalget, Spydeberg 1992-1999
  • Medlem Styret for Vollene legat, Spydeberg fra 1992
  • Medlem Styret for Mortenstua skole 1992-1999
  • Medlem Styret for Sesam 1992-1999
  • Medlem Styret for Høgskolen i Østfold 1994-2001
  • Medlem og meddommer Borgarting Lagmannsrett 1995-2001, fra 2005
  • Leder Forstanderskapet for Spydeberg Sparebank 1996-1998
  • Varamedlem Styret for Norgesnettrådet 1997-2001
  • Leder Utvalget for konkurranseutsetting i Spydeberg 1998-1999
  • Leder Styret for Kompetanseforum a.s. 2000-2001
  • Medlem Husbankens hovedstyre 2006-2010
  • Medlem Viltnemnda, Spydeberg fra 2007
  • Medlem Metodekontrollutvalget 2008-2009

Tillitsverv i partier

  • Leder Spydeberg Høyre 2006-2008
  • Leder Høyres gruppe i Østfold fylkesting 2007-2009

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret for Norsk Sykepleierforbund 1976-1977, 1987-1989
  • Formann Landsinterimstyret for intensivsykepleiere 1978-1979
  • Leder Norsk Sykepleierforbund avd. intensivsykepleiere 1979-1981
  • Div. verv Norsk Sykepleierforbunds Faglig Etiske Råd 1981-1987

Andre administrative verv

  • Leder Forstanderskapet for Spydeberg Sparebank 1996-1998
  • Medlem Styret for Farmaka a.s. 1998-2001
  • Medlem Styret for Spydeberg Sparebank 1998-2001
  • Medlem Styret for Podium 2006-2008
  • Medlem Styret for Moss næringsforum 2007-2013
  • Leder Styret for Styreutvikling Østfold 2007-2013
  • Leder Styret for Mølla kompetansesenter 2009-2014
  • Leder Styret for Punkt Ø 2010-2014
  • Leder Styret for Borg Innovasjon 2011-2013

Litteratur

  • Torhaug, Ulf (red.): Melkebukk og snackbar, Idunn Askim 1993