Giske, Trond

Giske, Trond (1966-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Representant for
Sør-Trøndelag 2017-2021
Første nestleder:
Finanskomiteen
Ansiennitet:
20 år, 56 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 07.11.1966 i Trondheim, Sør-Trøndelag
  • Sønn av sivilingeniør Bjørn Giske (1938-) og førsteamanuensis Norunn Illevold (1935-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 2 for Sør-Trøndelag, 1997 - 2001, A.
  • Representant nr 4 for Sør-Trøndelag, 2001 - 2005, A.
  • Representant nr 1 for Sør-Trøndelag, 2005 - 2009, A.
  • Representant nr 1 for Sør-Trøndelag, 2009 - 2013, A.
  • Representant nr 1 for Sør-Trøndelag, 2013 - 2017, A.
  • Representant nr 1 for Sør-Trøndelag, 2017 - 2021, A.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 17.03.2000-30.09.2001, Tore Nordseth møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.2001-19.10.2001, Ola Røtvei møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 17.10.2005-30.09.2009, Arne L. Haugen møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.2009-30.09.2013, Arne L. Haugen møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.2013-16.10.2013, Audun Otterstad møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1997-2001

    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 17.03.2000
    Medlem, Finanskomiteen, 21.10.1997 - 17.03.2000

    2001-2005

    Andre nestleder, Familie-, kultur- og administrasjonskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

    2013-2017

    Medlem, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 17.10.2013 - 22.10.2013
    Leder, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 22.10.2013 - 30.09.2017

    2017-2021

    Medlem, Finanskomiteen, 12.10.2017 - 17.10.2017
    Første nestleder, Finanskomiteen, 17.10.2017 - 30.09.2021

Medlemskap i delegasjoner

  • 1997-2001

    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.1999 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2001-2005

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 19.10.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Kirke-, utdannings- og forskningsdepartementet, 17.03.2000 - 19.10.2001
    Statsråd, Kultur- og kirkedepartementet, 17.10.2005 - 20.10.2009
    Bestyrende statsråd, Barne- og likestillingsdepartementet, 15.02.2008 - 29.02.2008
    Fungerende statsråd, Justis- og politidepartementet, 27.02.2009 - 29.03.2009
    Statsråd, Nærings- og handelsdepartementet, 20.10.2009 - 16.10.2013

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Cand.mag. (sos.øk., statsvitenskap og jus), UiO/NTNU 1997

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Fagpressens spesialpris 2010

Verv

Tillitsverv i partier

  • Leder Trondheim AUF 1988
  • Leder Sør-Trøndelag AUF 1989-1990
  • Medlem AUFs sentralstyre 1990-1996
  • Leder AUF 1992-1996
  • Medlem DNAs sentralstyre 1992-1996, fra 2000
  • Nestleder DNA fra 2015

Litteratur

  • Giske, Trond : Mangfold eller enfold: 21 stemmer om kultur i vår tid, Aschehoug Oslo 2009
  • Moen, Jo Stein og Trond Giske: Utøya. En biografi, Gyldendal Oslo 2012
  • Giske, Trond: La læreren være lærer. Veien til en skole der alle barn kan lykkes, Gyldendal Oslo 2015