Helleland, Trond

Helleland, Trond (1962-)

Parti:
Høyre
Representant
for Buskerud 2013-2017
Medlem :
Utenriks- og forsvarskomiteen
Ansiennitet:
17 år, 244 dager

Gå til bildegalleri

Tilhører

Den utvidede utenriks- og forsvarskomité

Medlem
17.10.2013 - 30.09.2017

Utenriks- og forsvarskomiteen

Medlem
17.10.2013 - 30.09.2017

Valgkomiteen

Medlem
08.10.2013 - 30.09.2017

Europautvalget

Medlem
17.10.2013 - 30.09.2017

Stortingets delegasjon til Nordisk Råd

Varamedlem
24.10.2013 - 30.09.2015

Høyre

Leder gruppestyret
17.10.2013 - 30.09.2017

Biografi

Personalia

  • Født 10.07.1962 i Kvam, Hordaland
  • Sønn av rektor Johannes Helleland (1934-) og selvstendig næringsdrivende Ingjerd Berg (1939-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Buskerud, 1989 - 1993, H.
  • Vararepresentant nr 2 for Buskerud, 1993 - 1997, H.
  • Representant nr 4 for Buskerud, 1997 - 2001, H.
  • Representant nr 2 for Buskerud, 2001 - 2005, H.
  • Representant nr 4 for Buskerud, 2005 - 2009, H.
  • Representant nr 3 for Buskerud, 2009 - 2013, H.
  • Representant nr 2 for Buskerud, 2013 - 2017, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1997-2001

    Medlem, Familie-, kultur- og administrasjonskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 22.10.2001 - 30.09.2005
    Leder, Justiskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Medlem, Transport- og kommunikasjonskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009
    Varamedlem, Valgkomiteen, 10.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Medlem, Transport- og kommunikasjonskomiteen, 07.05.2013 - 30.09.2013
    Medlem, Kommunal- og forvaltningskomiteen, 20.10.2009 - 07.05.2013

    2013-2017

    Medlem, Utenriks- og forsvarskomiteen, 17.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Den utvidede utenriks- og forsvarskomité, 17.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.2013 - 30.09.2017

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 2001-2005

    Varamedlem, Styret for Pensjonsordningen for stortingsrepresentanter, 04.12.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Medlem, Styret for Pensjonsordningen for stortingsrepresentanter, 13.12.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i delegasjoner

  • 1997-2001

    Personlig varamedlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 04.11.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 17.10.2002 - 30.09.2005
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 16.11.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 26.10.2001 - 30.09.2002

    2005-2009

    Delegat, FNs generalforsamling, 2006 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 10.11.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Varamedlem, Europautvalget, 09.11.2009 - 30.09.2013
    Medlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 22.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 12.11.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 12.11.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Europautvalget, 17.10.2013 - 30.09.2017
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 24.10.2013 - 30.09.2015

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2009-2013

    Innpisker, Høyre, 01.10.2009 - 30.09.2013
    Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Leder gruppestyret, Høyre, 17.10.2013 - 30.09.2017

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Concordia College, Moorhead, MN, USA, American Studies 1981-1982
  • Hallingdal Gymnas, naturfaglinje 1981
  • Cand.mag. (statsvitenskap, historie og offentlig rett), UiO 1989
  • Alle kurseksamener i statsvitenskap hovedfag 1993

Yrke

  • Konsulent (reiseliv) Buskerud fylkeskommune 1995
  • Konsulent (regionalutvikling) Buskerud fylkeskommune fra 1996

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Drammen formannskap 1995-1999

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Buskerud 1987-1991
  • Medlem fylkesutvalg, Buskerud 1991-1995

Offentlige verv

  • Medlem Landsutvalg for Tillitsmenn i Forsvaret 1982-1983
  • Medlem Organisasjonskomiteen for Ungdomsåret 1985
  • Medlem Sivilforsvarsrådet 1986-1988
  • Medlem Buskerud Reiselivsråd 1987-1993
  • Medlem Hovedutvalget for næring, ressurs og miljø, Buskerud 1987-1995
  • Varamedlem Statens Naturforvaltningsråd 1990-1994
  • Medlem Kringkastingsrådet 1994-1997
  • Medlem Hovedutvalget for sentraladministrasjonen 1995-1997
  • Leder Administrasjonsutvalget, Drammen 1995-1999

Tillitsverv i partier

  • Formann Ål Unge Høyre 1980-1981
  • Viseformann Buskerud Unge Høyre 1983-1984
  • Medlem Unge Høyres sentralstyre 1984-1988
  • Medlem Høyres arbeidsutvalg 1986-1988
  • Medlem Høyres sentralstyre 1986-1988, 1990-1998
  • Formann Unge Høyres Landsforbund 1986-1988
  • Visepresident Nordisk Ungkonservativ Union 1987-1989
  • Medlem Høyres programkomité 1988-1989, 1995-1997
  • Viseformann Unge Høyres europeiske samarbeidsorganisasjon DEMYC 1989-1993
  • Politisk sekretær Buskerud Høyre 1989, leder 1990-1998
  • Rådgiver Høyres stortingsgruppe 1994 (i EU-spørsmål)

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Landsrådet for Norske Ungdomsorganisasjoner (LNU) 1985-1986
  • Medlem Styret i Folk og Forsvar 1986-1992
  • Medlem Internasjonalt Utvalg, Landsrådet for Norske Ungdomsorganisasjoner 1986-1987

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Drammen og Omegn Busslinjer (DOB a/s) 1996-1999
  • Leder Styret for Buskerud Næringsselskap A/S 1999-2001