Trøen, Tone Wilhelmsen

Trøen, Tone Wilhelmsen (1966-)

Parti:
Høyre
Representant for
Akershus 2017-2021
Leder:
Familie- og kulturkomiteen
Ansiennitet:
4 år, 22 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 23.02.1966 i Bærum, Akershus
  • Datter av Fabrikksjef John Willy Wilhelmsen (1928-2012) og Sekretær Anne-Marie Christiansen (1929-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 6 for Akershus, 2013 - 2017, H.
  • Representant nr 4 for Akershus, 2017 - 2021, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2013-2017

    Medlem, Helse- og omsorgskomiteen, 17.10.2013 - 30.09.2017

    2017-2021

    Medlem, Valgkomiteen, 07.10.2017 - 30.09.2021
    Medlem, Familie- og kulturkomiteen, 12.10.2017 - 17.10.2017
    Leder, Familie- og kulturkomiteen, 17.10.2017 - 30.09.2021

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2013-2017

    Andre vara innpisker, Høyre, 17.10.2013 - 30.09.2014

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Nes videregående skole, Årnes, allmenne fag 1982-1985
  • Otto Treiders Handelsskole Oslo/ St.Godric's College London. Ettårig språkling merkantilt kurs med hovedvekt på engelsk 1985-1986 (Avleggelse av tre Cambridge-eksamener gir formell kompetanse til bl.a. undervisning i engelsk.)
  • BI, halvårig fagkurs i skatterett, 2 vt 1997
  • BI, halvårig kurs i peronalledelse, 2 vt 1999
  • BI, halvårig fagkurs i organisasjonspsykologi og ledelse, 2 vt 1999
  • Høgskolen i Akershus, bachelor i sykepleie 2008-2011

Yrke

  • Sekretær/Adm. sekretær, Årdal og Sunndal Verk/Hydro Aluminium 1986-1988
  • Adm. sekretær, AS Euro Invest 1988-1991
  • Kontorsjef, AS Euro Invest 1991-1996 (Med utvidet ansvar for selskapets forvaltningsavdeling)
  • Sjefssekretær, Duracell Norge AS 1991
  • Adm. sekretær, Horwath Revisjon DA 1996-1998
  • Markeds- og personalsjef, Horwath Revisjon DA 1998-2002
  • Olav Thon Gruppen/ Rainbow Hotel Arena, adm. sjef ved oppstart av hotellet 2002
  • Prosjektleder, Mathiesen Eidsvold Værk ANS 2003-2004
  • Avdelingsleder, Mathiesen Eidsvold Værk ANS 2005-2008
  • Ekstrahjelp, Vilberg Helsetun, Eidsvoll fra 2008
  • Ekstravakter, Skedsmotun bo- og behandlingssenter 2010
  • Sykepleier, lungemedisinsk avd., A-hus 2011-2012
  • Sykepleier, Skedsmotun bo- og behandlingssenter 2012-2013

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Nes kommunestyre 1987-1991 (fast møtende), medlem 1991-1994
  • Varamedlem Eidsvoll formannskap 1995-1999, medlem 2003-2007, 2007-2011

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Eidsvold Ullensaker Blad AS 2006-2007
  • Leder Styret for Akershus Reiselivsråd 2006-2008
  • Medlem Kontrollutvalget for Eidsvoll kommune 2011-2013, varamedlem 2015
  • Medlem Styret for Romerike Krisesenter 2011-2014

Tillitsverv i partier

  • Styremedlem Nes Høyre 1991-1994
  • Leder Eidsvoll Høyre 1999-2001, Styremedlem 2002-2010, Gruppeleder 2003-2011
  • Politisk rådgiver Høyres stortingsgruppe 2005 (vikariat), 2013 (vikariat)
  • Styremedlem Bedriftskanalen Akershus 2006-2007
  • Styremedlem Høyres hovedorganisasjons kvinneforum 2006-2007

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder Styret for Eidsvold Turn fotball 2012-2014, medlem 2014-2016