Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden

Sammendrag

Sosial- og helsedepartementet legger i proposisjonen fram forslag om en økning på 230 mill. kroner av bevilgningen under kap. 731 Rikshospitalet på statsbudsjettet for 2001.

Som bakgrunn for forslaget vises det til at Rikshospitalet de siste årene har stått i en utsatt situasjon knyttet til flytting og økonomi med underskudd i 1999 og 2000.

Det framholdes at usikkerhet om flytting og de mange utsettelsene har gjort det vanskelig å sette inn systematiske tiltak med sikte på å forbedre sykehusets økonomiske situasjon, men at driftssituasjonen nå er vesentlig bedret ved at flytting er gjennomført og at driften begynner å normalisere seg i de nye lokalene.

Det vises til at det i St.prp. nr. 1 Tillegg nr. 8 (2000-2001) ble skissert et behov på 350 mill. kroner mer enn bevilget tilskudd for 2001, et merbehov som senere er nedjustert.

Rikshospitalet er bedt om å vurdere inntektsøkende og kostnadsbesparende tiltak som ikke vil få konsekvenser for pasientbehandling, forskning og utdanning.

Rikshospitalet har pålagt avdelingene på sykehuset en generell innsparing på 3 pst. fra 2000 til 2001. Dette vil medføre en innsparing i størrelsesorden 50 mill. til 60 mill. kroner. Merbehovet etter gjennomføring av disse effektiviseringstiltakene er om lag 270 mill. kroner. Begrunnelsen for merbehovet er sammensatt, men en stor del skyldes vesentlig høyere driftsutgifter ved det nye anlegget på Gaustad.

Rikshospitalet er av den oppfatning at det vil bli vanskelig å iverksette innsparingstiltak i 2001 utover en generell innsparing på 3 pst. uten at dette vil måtte medføre reduksjon av spesielt dyre behandlingsformer med lav kostnadsdekning, nedbygging av behandlingskapasiteten med reduksjon i sengeantallet, nedleggelse av funksjonsområder og dermed reduksjon i antall stillinger. Rikshospitalet har imidlertid gitt uttrykk for at det er et betydelig potensial for å effektivisere sykehusdriften på sikt. Det uttales at Rikshospitalet må forplikte seg til innenfor rammen av en treårig tiltaksplan å gjennomgå alle muligheter for effektivisering.

Departementet tilrår på bakgrunn av en samlet vurdering av situasjonen ved Rikshospitalet å tilleggsbevilge 230 mill. kroner for inneværende år. Det framholdes at selv med en slik tilleggsbevilgning vil Rikshospitalet ha et stramt budsjett som innebærer at sykehuset må iverksette tiltak som kan øke inntektene og/eller redusere kostnadene, og at det ikke kan utelukkes at dette vil gå ut over pasienttilbudet.