Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Utdanningsdirektoratet skal ha ansvar for godkjenning av yrkeskvalifikasjoner fra utlandet med hjemmel i barnehageloven, jf. omtale under kap. 220 post 1. Det foreslås derfor å redusere bevilgningen på posten med 135 000 kroner mot en tilsvarende økning på kap. 220 post 1.
Fleirtalet i komiteen, alle unnateke medlemen frå Venstre, sluttar seg til forslaget frå Regjeringa.
Komiteens medlemmer fra Høyre, Kristelig Folkeparti og Venstre viser til at flere barnehager sliter med å rekruttere personell og med å opprettholde en forsvarlig kvalitet på tilbudet. Disse medlemmer mener at Regjeringen ikke er offensive nok med hensyn til de store utfordringene barnehagesektoren står overfor i forhold til rekruttering av førskolelærere og kompetanseheving. Barnehagen skal være et pedagogisk tilbud til barn og ikke et oppbevaringssted. Dette krever et tilstrekkelig antall kompetente førskolelærere.
På denne bakgrunn foreslår komiteens medlem fra Venstre å øke bevilgningen til kompetanseheving og rekruttering av pedagogisk personale i barnehagene med 20 mill. kroner, hvorav 15 mill. kroner skal anvendes til kompetanseheving og 5 mill. kroner til rekrutteringstiltak.
Dette medlem fremmer følgende forslag:
"I statsbudsjettet for 2008 gjøres følgende endring:
Kap. | Post | Formål | Kroner |
231 | Barnehager | ||
21 | Spesielle driftsutgifter, kan overføres, kan nyttes under post 51, forhøyes med | 19 865 000 | |
fra kr 77 367 000 til kr 97 232 000" |
I saldert budsjett 2008 ble det budsjettmessig lagt til rette for å dekke driftstilskudd til 22 700 heltidsplasser som var forventet opprettet i 2007. Disse plassene ble anslått å gi rom for 16 200 flere barn i barnehage. Foreløpige utbyggingstall viser at det ble etablert om lag 18 000 heltidsplasser og at om lag 14 500 flere barn fikk plass i barnehage i 2007. Lavere utbygging enn forventet i 2007 gir et mindrebehov på posten på 465 mill. kroner.
I saldert budsjett 2008 er det lagt til grunn en utbygging av 7 700 heltidsplasser i 2008, noe som ble anslått å gi plass til 3 900 flere barn i barnehage. På bakgrunn av lavere utbygging enn ventet i 2007 og en undersøkelse fra TNS Gallup om kommunenes utbyggingsplaner for 2008, foreslås det å oppjustere måltallet for utbygging i 2008 til 18 000 heltidsplasser, som vil gi plass til 14 500 nye barn i barnehage. Av den totale økningen legges det til grunn at 12 600 nye heltidsplasser som vil gi plass til 10 200 nye barn blir etablert i permanente lokaler. Dette gir et merbehov på 276 mill. kroner. Det legges videre til grunn at det etableres 5 400 nye heltidsplasser som vil gi plass til 4 300 nye barn, i midlertidige lokaler. Dette gir et merbehov på 118,5 mill. kroner. Høyere utbygging enn det som ble anslått i saldert budsjett for 2008 gir totalt et merbehov på posten på 394,5 mill. kroner.
Med dette økte måltallet vil det være lagt økonomisk til rette for at om lag 264 000 barn har et barnehagetilbud ved utgangen av 2008. Samlet foreslås det å redusere bevilgningen på posten med 70,5 mill. kroner.
Fleirtalet i komiteen, alle unnateke medlemene frå Høgre og Venstre, sluttar seg til forslaget frå Regjeringa.
Komiteens medlemmer fra Høyre vil foreslå en økning av makspris med 200 kroner til 2 530 kroner pr. måned i samsvar med Høyres forslag til alternativt budsjett for 2008. Prisen tilsvarer en reduksjon på 220 kroner i forhold til maksprisen i 2005. Disse medlemmer mener det er viktigere å satse på lavere (gradert) barnehagepris for utsatte grupper i samfunnet og strakstiltak på barnevern enn å redusere prisen ytterligere fra dagens lave nivå.
Disse medlemmer fremmer følgende forslag:
"I statsbudsjettet for 2008 gjøres følgende endring:
Kap. | Post | Formål | Kroner |
231 | Barnehager | ||
60 | Driftstilskudd til barnehager, overslagsbevilgning, nedsettes med | 614 500 000 | |
fra kr 16 209 680 000 til kr 15 595 180 000" |
Komiteens medlem fra Venstre viser til at Regjeringen i foregående budsjettbehandling har prisjustert egenbetaling for opphold i barnehage i tråd med den økonomiske veksten. Ifølge departementets egne tall vil en prisjustering av barnehageprisen for 2. halvår 2008 – i tråd med forventet pris- og kostnadsvekst i kommunesektoren – gi en maksimalpris på om lag 2 430 kroner pr. måned, dvs. en økning på 100 kroner pr. måned. Dette medlem foreslår en slik prisjustering med virkning fra 1. august 2008, noe som samlet sett vil redusere statens utgifter med om lag 272 mill. kroner.
Dette medlem fremmer følgende forslag:
"I statsbudsjettet for 2008 gjøres følgende endring:
Kap. | Post | Formål | Kroner |
231 | Barnehager | ||
60 | Driftstilskudd til barnehager, overslagsbevilgning, nedsettes med | 279 000 000 | |
fra kr 16 209 680 000 til kr 15 930 680 000" |
Anslaget for nye barn som forventes å få plass i permanente barnehager i 2008 økes til 10 200. Videre er det lagt til grunn at det ved utgangen av 2008 vil være et etterslep av ubehandlede søknader om investeringstilskudd, noe som gjør at tilskudd for en del plasser opprettet ved slutten av 2008 trolig først vil bli utbetalt i 2009. Det foreslås på den bakgrunn å øke bevilgningen på posten med 54 mill. kroner.
Fleirtalet i komiteen, alle unnateke medlemen frå Venstre, sluttar seg til forslaget frå Regjeringa.
Komiteens medlem fra Venstre viser til sine merknader vedrørende prisjustert egenbetaling for opphold i barnehage under kap. 231 post 60.
Dette medlem fremmer følgende forslag:
"I statsbudsjettet for 2008 gjøres følgende endring:
Kap. | Post | Formål | Kroner |
231 | Barnehager | ||
61 | Investeringstilskudd, overslagsbevilgning, forhøyes med | 29 500 000 | |
fra kr 207 500 000 til kr 237 000 000" |
For å realisere flere barnehageplasser raskt er det hensiktsmessig å ta i bruk midlertidige barnehagelokaler. Regjeringen foreslår å øke tilskuddet til etablering av faste plasser i midlertidige lokaler slik at flest mulig kan få barnehageplass i løpet av 2008. Satsen for en heltidsplass foreslås økt fra 8 400 kroner til 20 000 kroner, og satsen for en deltidsplass økes fra 4 200 kroner til 10 000 kroner.
Anslaget for antall barn som antas å få fast plass i midlertidige lokaler i 2008 økes til 4 300, jf. omtale under post 60. Det legges til grunn at det også for tilskuddet til midlertidige lokaler vil være et etterslep av ubehandlede søknader ved utgangen av året, og at tilskudd for noen av plassene som opprettes på slutten av året derfor vil bli utbetalt i 2009.
Som følge av forslaget om økte tilskuddssatser og et oppjustert måltall for etablering i midlertidige lokaler i 2008 foreslås det å øke bevilgningen på posten med til sammen 48 mill. kroner.
Fleirtalet i komiteen, alle unnateke medlemen frå Venstre, sluttar seg til forslaget frå Regjeringa.
Komiteens medlem fra Venstre viser til sine merknader vedr. prisjustert egenbetaling for opphold i barnehage under kap. 231 post 60.
Dette medlem fremmer følgende forslag:
"I statsbudsjettet for 2008 gjøres følgende endring:
Kap. | Post | Formål | Kroner |
231 | Barnehager | ||
64 | Tilskudd til midlertidige lokaler, overslagsbevilgning, forhøyes med | 38 500 000 | |
fra kr 10 000 000 til kr 48 500 000" |
Etableringen av nye barnehageplasser i 2007 ble mindre enn forutsatt, jf. omtale under post 60. Det foreslås at bevilgningen justeres for faktisk aktivitetsvekst i 2007. Dette gir et mindrebehov på posten på 198 mill. kroner.
Økt anslag for etablering av nye plasser i permanente og midlertidige lokaler i 2008, jf. omtale under post 60, gir et merbehov på posten på henholdsvis 147 mill. kroner og 63 mill. kroner. Totalt gir anslaget for økt utbygging et merbehov på posten med 210 mill. kroner.
Kunnskapsdepartementet gjennomførte rundt årsskiftet 2007–2008 en stikkprøvekontroll i 60 kommuner. Kontrollen avdekte at flere kommuner benyttet skjønnsmidler tildelt i 2006 til andre formål enn barnehagedrift. Som følge av resultatene fra kontrollen ble det foretatt et trekk i tildelingen av skjønnsmidler på totalt 43,5 mill. kroner for 53 kommuner. Dette gir et mindrebehov på posten på 43,5 mill. kroner.
Samlet foreslås det å redusere bevilgningen på posten med 31,5 mill. kroner.
Fleirtalet i komiteen, alle unnateke medlemene frå Kristeleg Folkeparti og Venstre, sluttar seg til forslaget frå Regjeringa.
Komiteens medlem fra Kristelig Folkeparti vil sikre barnehageplass til alle som ønsker det, uavhengig av økonomi. Dette medlem viser til at Regjeringen har foreslått å lovfeste rett til barnehageplass. Dette medlem mener denne retten ikke blir reell før alle kommuner har innført inntektsgradert foreldrebetaling. Dette medlem viser til at kun hver fjerde kommune har inntektsgradert foreldrebetaling i barnehagen i dag. Dette medlem foreslår derfor å bevilge 15 mill. kroner som øremerkes inntektsgradert foreldrebetaling i barnehagene.
Dette medlem fremmer følgende forslag:
"I statsbudsjettet for 2008 gjøres følgende endring:
Kap. | Post | Formål | Kroner |
231 | Barnehager | ||
65 | Skjønnsmidler til barnehager, nedsettes med | 16 500 000 | |
fra kr 4 159 028 000 til kr 4 142 528 000" |
Komiteens medlem fra Venstre viser til sine merknader vedrørende prisjustert egenbetaling for opphold i barnehage under kap. 231 post 60.
Dette medlem fremmer følgende forslag:
"I statsbudsjettet for 2008 gjøres følgende endring:
Kap. | Post | Formål | Kroner |
231 | Barnehager | ||
65 | Skjønnsmidler til barnehager, nedsettes med | 81 000 000 | |
fra kr 4 159 028 000 til kr 4 078 028 000" |