Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Komiteen, medlemmene fra Arbeiderpartiet, Ann-Kristin Engstad, Asmund Kristoffersen, Marianne Marthinsen, Tore Nordtun, Torny Pedersen og Terje Aasland, fra Fremskrittspartiet, Torbjørn Andersen, Tord Lien og Ketil Solvik-Olsen, fra Høyre, Peter Skovholt Gitmark og Ivar Kristiansen, fra Sosialistisk Venstreparti, Inga Marte Thorkildsen, fra Kristelig Folkeparti, Line Henriette Holten Hjemdal, fra Senterpartiet, Erling Sande, og fra Venstre, lederen Gunnar Kvassheim, viser til Representantforslag nr. 8:99 (2007–2008) hvor forslagsstillerne ønsker å få framlagt en helhetlig strategi for å få realisert det potensialet som foreligger innenfor opprustning og utvidelse av eksisterende vannkraftverk.
Komiteen er positiv til at vannkraftpotensialet innenfor eksisterende vannkraftanlegg utnyttes. Komiteen viser til brevet fra olje- og energiministeren av 23. mai 2008, som er vedlagt. I brevet redegjør statsråden for at NVE blant annet har igangsatt et arbeid for å oppdatere det tekniske og økonomiske potensialet for O/U, samt at det gjøres konkrete utredninger i forhold til effektsituasjonen og miljøkonsekvenser. Komiteen er opptatt av at dette arbeidet gjennomføres så raskt som mulig. Komiteen vil videre peke på at O/U-potensialet bør søkes utløst gjennom konkrete investeringsbeslutninger.
Komiteens flertall, medlemmene fra Arbeiderpartiet, Sosialistisk Venstreparti, Kristelig Folkeparti og Senterpartiet, er kjent med at mange nye prosjekter for å øke elektrisitetsproduksjonen i eksisterende vannkraftanlegg har krevende lønnsomhetsvurderinger. Flertallet er derfor svært tilfreds med at Regjeringen samtidig med revidert nasjonalbudsjett har sendt på høring et forslag som vil fjerne skattemessige hinder for opprustning og utvidelser i eksisterende kraftverk. Forslaget innebærer en unntaksregel for samordning av negativ grunnrente mellom kraftverk som etter et opprustnings- og utvidelsesprosjekt defineres som nye og gamle.
Komiteen vil vise til at det er viktig å redusere konsesjonsbehandlingstiden for i størst mulig grad å få utnyttet O/U-potensialet. Komiteen har i Innst. S. nr. 9 (2007-2008) uttalt følgende:
"Flertallet vil allikevel peke på at saksbehandlingstiden snarest mulig må reduseres av betydning blant annet for å sikre realiseringen av ny kraftproduksjon i hele landet."
Komiteen er derfor tilfreds med at Regjeringen i Revidert nasjonalbudsjett for 2008 foreslår å styrke saksbehandlingskapasiteten i NVE.
Komiteen vil understreke betydningen av at det legges til rette for at O/U-potensialet kan utnyttes på en god måte. Komiteen har merket seg at Regjeringen arbeider med ulike incentiver for å få dette realisert. Komiteen anmoder Regjeringen om å vurdere de ulike sidene ved O/U-potensialet i eksisterende vannkraftanlegg i forbindelse med den varslede energi- og petroleumsmeldinga, slik at ytterligere incentiver/forhold for å utløse O/U-potensial kan drøftes.
Komiteens medlemmer fra Fremskrittspartiet, Høyre og Venstre viser til at en rekke forhold har betydning for mulighetene til å realisere potensialet for O/U. Etableringen av et felles marked med Sverige for grønne sertifikater, og en god overgangsordning frem til et slikt norsk-svensk sertifikatmarked eventuelt kan tre i kraft, vil være viktig. Skattevilkårene vil også ha stor betydning.
Disse medlemmer viser til Budsjett-innst. S. nr. 1 (2007-2008) der Regjeringen ble bedt om å "legge fram en bred vurdering av incentivene for økt miljøvennlig utbygging av vannkraft og annen fornybar energi i Revidert nasjonalbudsjett for 2008". Bakgrunnen for dette var de skatteskjerpelser på fornybar vannkraft som Regjeringen foreslo og fikk vedtatt i statsbudsjettet for 2008. Disse medlemmer har merket seg at Energibedriftenes Landsforening (EBL), basert på en undersøkelse hos sine medlemsbedrifter, har anslått at de vedtatte skatteendringene reduserer potensialet for nye investeringer i vannkraft i størrelsesorden 4-6 TWh.
Disse medlemmer har merket seg at Regjeringen i forbindelse med Revidert nasjonalbudsjett for 2008, jf. St.meld. nr. 2 (2007-2008), foreslår å reversere skatteskjerpelsen på småkraftverk i statsbudsjettet for 2008 – ved at innslagspunktet for grunnrenteskatt heves tilbake til 5 500 kVA, noe disse medlemmer er tilfreds med. Disse medlemmer har videre merket seg at Regjeringen også foreslår enkelte andre endringer i kraftverksbeskatningen.
Disse medlemmer har imidlertid også merket seg at Regjeringen opprettholder vedtaket i statsbudsjettet for 2008 om at risikopåslaget i renten for beregning av friinntekt i grunnrenteskatten fjernes, til tross for at kraftbransjen har påpekt at denne skatteskjerpelsen reduserer potensialet for nye investeringer i vannkraft i størrelsesorden 4-6 TWh.
Komiteens medlemmer fra Fremskrittspartiet og Høyre mener det er behov for at Regjeringen kommer tilbake til Stortinget med en gjennomarbeidet og helhetlig strategi for hvordan potensialet for O/U skal realiseres. Det er en utfordring at ulike forhold som har betydning for dette potensialet, ofte har blitt vurdert stykkevis – og ikke i en større sammenheng.
Disse medlemmer tar opp forslaget fremsatt i Dokument nr. 8:99 (2007-2008).
Komiteens medlem fra Venstre visertil at potensialet for opprustning av eksisterende vannkraftverk er stort, og at Regjeringen bør øke innsatsen med å realisere dette. Dette medlem viser til at det er et potensial for enkelte utvidelser av eksisterende kraftverk, men ser ikke behovet for en helhetlig strategi for dette.