Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Komiteens flertall, alle unntatt medlemmet fra Sosialistisk Venstreparti, viser til at budsjettforliket mellom de fire samarbeidspartiene inkluderer forslag om opprettelse av nye såkornfond. Flertallet viser til følgende flertallsmerknad og komitémerknad i næringskomiteens budsjettinnstilling Innst. 8 S (2014–2015) til statsbudsjettet for 2015 om innretningen på disse såkornfondene:
«Komiteens flertall, medlemmene fra Høyre, Fremskrittspartiet, Kristelig Folkeparti og Venstre, viser til at budsjettforliket mellom de fire samarbeidspartiene inkluderer forslag om opprettelse av to nye såkornfond på 300 mill. kroner.
Flertallet viser til at det i forliket er foreslått satt av 89,25 mill. kroner i tapsfond (post 51), 45 mill. kroner til risikoavlastning (post 53), og 255 mill. kroner i statlig egenkapital (post 95) i finansinnstillingen.»
«Komiteen viser til at målsettingen er at såkornfondene skal bidra til å utløse kapital til investeringer i tidlig fase, og at fondene skal følge opp porteføljebedriftene og kunne gjøre oppfølgingsinvesteringer i mange år fremover. Komiteen viser til at fondene skal være privat drevet, ha 50 pst. privat kapital, og at staten skal bidra med risikoavlastning og med statlig egenkapital under forutsetning av at staten får avkastning på den delen av investeringen.»
Flertallet fremmer følgende forslag:
«På statsbudsjettet for 2015 bevilges under:
Kap. | Post | Formål | Kroner |
2421 | Innovasjon Norge | ||
95 | Egenkapital, såkornfond | 255 000 000» |
Komiteens medlem fra Sosialistisk Venstreparti viser til Sosialistisk Venstrepartis alternative statsbudsjett, hvor det foreslås å opprette et nordnorsk investeringsfond på 5 mrd. kroner og opprette Pilotinvest, et nytt nasjonalt såkornsfond på 3,5 mrd. kroner for pilotanlegg og pilotprodukt innen miljøteknologi og grønne arbeidsplasser. Dette skal også omfatte fornybar og enøk.
Dette medlem fremmer på denne bakgrunn følgende forslag:
«På statsbudsjettet for 2015 bevilges under:
Kap. | Post | Formål | Kroner |
2421 | Innovasjon Norge | ||
95 | Egenkapital, såkornfond | 8 500 000 000» |