Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Komiteens flertall, medlemmene fra Høyre, Fremskrittspartiet og Kristelig Folkeparti, viser til budsjettforliket av 21. november 2014 mellom Høyre, Fremskrittspartiet, Kristelig Folkeparti og Venstre. Flertallet viser til at kap. 2530 post 71 gjennom forliket økes med 55,7 mill. kroner og at engangsstønaden ved fødsel og adopsjon i 2015 er på 44 190 kroner. Den varslede økningen i inntektskravet for opptjening av foreldrepenger fra 1/2 G til 1 G fra 1. juli 2015 gjennomføres ikke.
Komiteens medlemmer fra Arbeiderpartiet støtter at regjeringens forslag om å endre inntektskravet for opptjening ikke blir gjennomført.
Komiteens medlem fra Kristelig Folkeparti mener det er en betydelig svakhet i det norske systemet at det er økonomisk ugunstig å få barn tidlig i livet. I dag er det slik at vi som samfunn legger opp til barnefødsler i 30-åra i stedet for i 20-åra. Selv om de samlet sett vil kunne bidra med like mye til samfunnet og delta like mange år i arbeidslivet, vil kvinnen som føder på «riktig tidspunkt» motta kanskje ti ganger så mye støtte som en kvinne som føder på «feil tidspunkt». Kristelig Folkepartis mål er å erstatte dagens engangsstønad med en ordning der alle har rett til foreldrepenger med utgangspunkt i 2 G i folketrygden. Dette er også i tråd med det rådet Skjeie-utvalget ga regjeringen i sin likestillingsrapport. Dette medlem viser til at Kristelig Folkeparti i alternativ budsjett for 2015 foreslår at engangsstøtten økes til 3/4 G, dvs. fra 38 750 kroner til 66 278 kroner, en økning på 27 528 kr. Kristelig Folke-parti foreslår dermed en økning i bevilgningen på kap. 2530 post 71 med 282 mill. kroner.