Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Presidentskapet viser til at den nye nasjonale institusjonen for menneskerettigheter, som er organisatorisk underlagt Stortinget, etableres fra 1. juli 2015. Institusjonens hovedoppgave er å fremme og beskytte menneskerettighetene i tråd med Grunnloven, menneskerettighetsloven og den øvrige lovgivning, internasjonale traktater og folkeretten for øvrig.
Ifølge lov 22. mai 2015 nr. 33 om Norges nasjonale institusjon for menneskerettigheter (lov om Nasjonal institusjon) skal Stortinget velge styre for den nasjonale institusjonen, herunder leder og nestleder. Styret skal ha fem medlemmer og velges for en periode på fire år. Styret skal ha det overordnede ansvaret for institusjonens faglige virksomhet, økonomi og drift. Den daglige driften ved institusjonen skal ledes av en direktør.
I Innst. 216 L (2014–2015) er det forutsatt at styret samlet må ha god oversikt over menneskerettighetsfeltet. I henhold til § 5 lov om Nasjonal institusjon skal styremedlemmene representere forskjellige fagfelt, herunder juridisk kompetanse om menneskerettigheter og kompetanse om virksomhetsstyring. Ett av medlemmene skal ha særskilt kjennskap til samiske spørsmål. Videre kreves det at hvert kjønn skal være representert med minst to medlemmer.
Som ledd i en åpen og inkluderende oppnevningsprosess har publikum hatt anledning til å foreslå kandidater til styret. Fra organisasjoner, institusjoner, partigrupper og enkeltpersoner er det kommet forslag på til sammen nærmere hundre personer. Presidentskapet har rådført seg med Sametinget med hensyn til styremedlemmet som skal ha særskilt kjennskap til samiske spørsmål.