Stortinget - Møte tirsdag den 23. mai 2017
President: Olemic Thommessen
Referatsaker
Referat
-
1. (385) Representantforslag fra stortingsrepresentant Kirsti Bergstø om å sikre at Stortinget behandler landets pensjonister med respekt gjennom full behandling av trygdeoppgjøret i Stortinget (Dokument 8:148 S (2016–2017))
Presidenten: Referatsak nr. 385 foreslås behandlet etter forretningsordenen § 39 annet ledd bokstav e.
Representanten Kirsti Bergstø har bedt om ordet.
Kirsti Bergstø (SV) []: Representantforslaget om å sikre at Stortinget behandler landets pensjonister med respekt gjennom full behandling av trygdeoppgjøret i Stortinget, er foreslått avvist. Jeg ber om at forslaget behandles etter forretningsordenen § 39 andre ledd bokstav b og sendes til komiteen, der det bør være gjenstand for en rask behandling.
Presidenten: Ber flere om ordet? – Arve Kambe.
Arve Kambe (H) []: På vegne av Høyre og Fremskrittspartiet – og som komiteens leder – støtter jeg presidentens forslag om å avvise forslaget. Det er svært travelt i en rekke komiteer, og dette er et forslag som kunne vært foreslått og behandlet en rekke ganger tidligere i løpet av sesjonen. Det er ikke noe hastverk med saken. Det går på uenighet om når trygdeoppgjøret skal komme, og det er i år – som i fjor – i statsbudsjettet med mulighet for justering i revidert budsjett. Det rette tidspunktet er i forbindelse med revidert budsjett.
Dag Terje Andersen (A) []: Representanten Bergstøs opprinnelige forslag var behandling etter § 39 c, men når representanten Bergstø foreslår oversendelse til komité, anbefaler jeg Arbeiderpartiets stortingsgruppe å støtte det. I tillegg håper jeg at vi kan legge til grunn at dersom det blir oversendt til komité, vil det bli tatt under realitetsbehandling av komiteen og senere Stortinget.
Marit Arnstad (Sp) []: Senterpartiet støtter også at denne saken skal sendes til komité og bli behandlet der, og at saken kan belyses gjennom komitébehandling og behandling i Stortinget.
Presidenten: Flere har ikke bedt om ordet.
Vi skal da votere over behandlingsmåten av Dokument 8:148 S.
Forslaget har vært behandlet flere ganger tidligere i sesjonen og bør av den grunn avvises.
Presidenten vil opprettholde sitt forslag om at forslaget fra representanten Kirsti Bergstø blir behandlet etter forretningsorden § 39 annet ledd bokstav e.
Forslagsstilleren ønsker at forslaget blir behandlet etter forretningsordenen § 39 annet ledd bokstav c.
Vi går da til votering, og det voteres alternativt mellom presidentens forslag og forslaget fra representanten Kirsti Bergstø.
Ved alternativ votering mellom presidentens forslag og forslaget fra representanten Kirsti Bergstø ble presidentens forslag bifalt med 60 mot 43 stemmer.
(Voteringsutskrift kl. 16.09.37)
Videre ble referert:
-
2. (386) Endringer i skipsarbeidsloven (rederiets garantiplikt) (Prop. 136 L (2016–2017))
Enst.: Sendes arbeids- og sosialkomiteen.
Presidenten: Dermed er dagens kart ferdig behandlet.
Forlanger noen ordet før møtet heves? – Møtet er hevet.