Bakgrunn
- Obligatorisk bruk av barnehus for barn under 18 år
- Øke kapasiteten på barnehusene
- Utrede om andre enn politiet skal kunne gjennomføre dommeravhør
- Styrke den sosialpediatriske kompetansen
- Omfangsundersøkelse
Det har vært stor enighet rundt den politiske satsingen på å styrke rettssikkerheten til barn og unge som har vært utsatt for vold og overgrep de senere årene. Regjeringen Stoltenberg II opprettet det første barnehuset i 2007. I dag finnes det 10 barnehus rundt om i landet, hvor barn og unge som har vært utsatt for vold eller seksuelle overgrep eller vært vitne til vold, får tilgang på et helhetlig tilbud, og hvor de instanser som skal bistå barnet både under avhør og i etterkant må samarbeide seg imellom til det beste for barnet.
Det er en stor utfordring at enkelte domstoler i landet ikke bruker barnehusene. Med dagens ordning er det opp til den enkelte dommer å avgjøre hvor avhør av barnet skal finne sted. Dette svekker barns rettssikkerhet.
I barnehusevalueringene som ble overlevert Justis- og beredskapsdepartementet høsten 2012 fremgår det at kun 69 pst. av alle dommeravhør som ble gjennomført i 2011, ble gjort på et barnehus. Målet har vært 100 pst.
I evalueringen av barnehusene fremgår det at barnehusene innehar høy faglig kompetanse og ivaretar barna på en bedre måte enn tidligere. Evalueringene viser også at de trygge omgivelsene ved barnehusene gir et bedre utgangspunkt for avhør, noe som trolig medfører at flere forklarer seg. Videre fremheves det i evalueringen at barn opplever å bli godt ivaretatt når de kommer til barnehus for avhør.
Barnehusene må styrkes ytterligere, slik at de er i stand til å kunne møte det fremtidige kapasitetsbehovet. Ved en lovendring som pålegger samtlige domstoler å benytte barnehusene vil dette føre til økt pågang og behov for økt kapasitet.
Et viktig mål for regjeringen Stoltenberg II var å få ned ventetiden på barnehusene. Derfor ble det satset sterkt på utdanning av flere polititjenestemenn og -kvinner, som er de som i dag utfører dommeravhør av barn etter en tilleggsutdanning. Til tross for dette er ventetidene på enkelte barnehus fremdeles for lang, og det er et behov for flere til å utføre dommeravhør. En løsning kan være at flere yrkesgrupper får muligheten til å ta dommeravhørskurset, som et ledd i å få ned ventetidene. Det følger av straffeprosessloven § 239 at dommeren som hovedregel skal tilkalle en særlig skikket person til å bistå ved, eller foreta avhøret under dommerens kontroll. En løsning kan være å få andre yrkesgrupper med særlig kompetanse på avhør av barn til å gjennomføre avhøret.
Grundige medisinske undersøkelser av barn som har vært utsatt for vold eller seksuelle overgrep er avgjørende. Det er i dag mangel på leger med sosialpediatrisk kompetanse til å utføre disse undersøkelsene. Barneombudet har tidligere tatt til orde for at det er behov for flere sosialpediatere for å sikre at barn som har behov for medisinske undersøkelser og nødvendig helsehjelp, får dette.
Det er behov for mer og bedre kunnskap og oversikt om vold og overgrep som rammer barn og unge. Dette ble slått fast av et enstemmig storting under behandlingen av Meld. St. 15 (2012–2013) i mai 2013. Det mangler relevant statistikk om vold mot barn, herunder barn som er vitne til vold i sentrale registre i politiet. Kunnskap om og synliggjøring av volden, er nødvendig for å iverksette riktige tiltak.