Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Interpellasjon nr. 101 (2010-2011)
Om hvilke tiltak som kan iverksettes for å ivareta behovene til _barn av straffedømte_
Oversendt regjeringen: 18.03.2011
Besvart: 05.05.2011 av justisminister Knut Storberget

Kari Henriksen (A): Hvert år opplever tusenvis av barn at en av foreldrene/omsorgspersoner soner straff, noe som berører barna. I dag har ingen instanser oversikt over hvor mange dette er, eller har spesielt ansvar for å ivareta dem. Vi vet at mange av de som soner straff i dag, har hatt en barndom der foreldre/omsorgspersoner har vært straffedømte. Levekårene til pårørende og barn av straffedømte er dårligere enn for andre grupper. Stortinget har vedtatt bestemmelser i flere lover som omtaler barns behov spesielt. Sykehusene og noen kommuner oppretter nå stillinger med ansvar for å ivareta barns spesielle behov. Stortinget har i budsjettet for 2011 pekt på barnas og pårørendes behov i kriminalomsorgen, men dette er ikke tilstrekkelig.
Vil statsråden vurdere å hjemle tiltak som ivaretar barnas behov og krav til samarbeid om dette i lovverket, og hvilke andre tiltak mener statsråden kan iverksettes for å bedre mulighetene til å komme inn med tidlig hjelp?