Guri Melby (V): Hva vil statsråden gjøre for å hjelpe folk i Rogaland – og i fylker over hele landet – som nå står i fare for å få et merkbart dårligere og dyrere kollektivtilbud?
Begrunnelse
Når kollektivtilbudet kuttes, er det folks hverdagsliv som rammes. I Rogaland har kollektivselskapet Kolumbus varslet at hele 38 bussruter vil få redusert tilbud, noen ruter avvikles helt, nattbusstilbudet på Jæren og Haugalandet er foreslått fjernet, og hurtigbåtene til Kvitsøy og Borgøy, HentMeg-ordningen i Egersund og ordningen "kollektivtrafikk i distriktene" er foreslått avviklet.
I tillegg er det foreslått store prisøkninger – blant annet om lag 30 prosent dyrere togreiser, redusert dekning for ungdomskortet, fjerning av familierabatt på kvelder og helger, samt avvikling av det populære HjemJobbHjem-tilbudet.
Disse kuttene vil ha store konsekvenser for folks dagligliv. Et konkret eksempel er at pendlerhverdagen til mange skiftarbeidere ved det nye Stavanger universitetssykehus nå blir svært krevende, da shuttlebussen mellom Jærbanen og sykehuset er foreslått kuttet – samtidig som det ikke finnes nok parkeringsplasser til at alle kan kjøre.
Kolumbus anslår at kuttene kan føre til et passasjertap på ca. 481 000 reiser. Samtidig meldte KS nylig at slike kutt og økte priser ikke er «til å unngå hvis ikke finansieringen styrkes betraktelig».
De som hadde forventet at regjeringen ville avhjelpe situasjonen i forbindelse med Revidert nasjonalbudsjett, ble skuffet. Det ligger nå an til en nasjonal kollektivkrise – ikke bare i Rogaland, men i fylkeskommuner over hele landet. Etter det undertegnede har kartlagt, mangler fylkeskommunene over 1 milliard kroner bare i år, og får maksimalt 300 millioner kroner mer fra staten neste år.