Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Dokument nr. 15:738 (2022-2023)
Innlevert: 15.12.2022
Sendt: 16.12.2022
Besvart: 03.01.2023 av helse- og omsorgsminister Ingvild Kjerkol

Bård Hoksrud (FrP): Kan jeg be om at statsråden legger frem siste prognoser for resultat for både de regionale helseforetakene og enkeltvis for hvert sykehus, og en oversikt over hvilke sykehus og helseregioner som budsjetterer med underskudd i 2023?
Sykehusene står i en prekær økonomisk situasjon, og må forberede seg på ytterligere kutt neste år. En kartlegging av Dagens Medisin viste i oktober at de regionale helseforetakene samlet hadde et negativt budsjettavvik på 1,7 mrd. kroner. Helse Nord har blant annet sett seg nødt til å iverksette tiltak som ansettelsesstopp og stans av ikke-kritiske innkjøp.

Ingvild Kjerkol: