Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Om statsråden fortsatt mener at regjeringens politikk vil bidra til en lavere rente, med henvisning til at Norges Bank i sine prognoser har ligget inne med et estimat på 2,9 prosent prisvekst
Datert: 03.03.2026
Besvart: 18.03.2026 av finansminister Jens Stoltenberg

Tom Staahle (FrP): Regjeringen har gjentatte ganger hevdet at de fører en politikk som vil bidra til lavere renter. Prisene i Norge steg med 0,6 prosent fra desember 2025 til januar 2026. I januar 2026 var prisveksten 3,6 prosent høyere enn for ett år siden. Kjerneinflasjonen, som ekskluderer energivarer og er justert for avgiftsendringer, var 3,4 prosent. Norges Bank har i sine prognoser ligget inne med et estimat på 2,9 prosent prisvekst.
Mener fortsatt statsråden at regjeringens politikk vil bidra til en lavere rente?