Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden

Det er for tiden problemer med talerlisten. Vi jobber med å løse det.

Odelstinget - Møte torsdag den 26. februar 2009 kl. 19.49

Sak nr. 2 [21:26:54]

Innstilling fra finanskomiteen om lov om endringar i skatteloven mv. (kjeldeskatt på pensjonar mv.)

Talere

Votering i sak nr. 2

Votering i sak nr. 2

Presidenten: Under debatten er det blitt sett fram eit forslag, frå Svein Flåtten på vegner av Framstegspartiet, Høgre, Kristeleg Folkeparti og Venstre. Forslaget lyder:

«Ot.prp. nr. 20 (2008–2009) Om lov om endringar i skatteloven mv. (kjeldeskatt på pensjonar mv.) tilbakesendes Regjeringen.»

Votering:Forslaget frå Framstegspartiet, Høgre, Kristeleg Folkeparti og Venstre blei med 38 mot 33 røyster ikkje vedteke.(Voteringsutskrift kl. 22.55.44)Komiteen hadde rådd Odelstinget å gjere slikt vedtak til

lov

om endringar i skatteloven mv. (kjeldeskatt på pensjonar mv.)

I

I lov 26. mars 1999 nr. 14 om skatt av formue og inntekt gjøres følgende endringer:

§ 2-3 nytt fjerde ledd skal lyde:

(4) Person som ikke har skatteplikt etter § 2-1, plikter å svare skatt av pensjon, føderåd, livrente og lignende utbetalinger som er skattepliktig inntekt etter § 5-1 første ledd eller § 5-40, når

  • a. utbetalingen skjer fra folketrygden eller fra offentlig tjenestepensjonsordning

  • b. mottakeren har opptjent pensjonspoeng i folketrygden og utbetalingen skjer på grunnlag av forpliktelse som påhviler person, selskap eller innretning hjemmehørende i riket eller person, selskap eller innretning hjemmehørende i utlandet som er skattepliktig til Norge etter første ledd bokstav b, eller

  • c. utbetalingen skjer for å oppfylle forpliktelse som påhviler annen person, selskap eller innretning på grunnlag av tilskudd mv. som det er gitt fradrag for etter §§ 6-46 og 6-47.

§ 17-1 nytt femte ledd skal lyde:

(5) Skattyter med begrenset skatteplikt etter § 2-3 fjerde ledd kan kreve skattebegrensning etter denne paragraf dersom

  • a. skattyteren er bosatt i annen EØS-stat

  • b. Norge i medhold av folkerettslig overenskomst kan kreve utlevert opplysninger fra denne staten om skattyterens inntekts- og formuesforhold og

  • c. hele eller tilnærmet hele skattyterens alminnelige inntekt i inntektsåret skattlegges i Norge.

II

I lov 17. juni 2005 nr. 67 om betaling og innkreving av skatt gjøres følgende endringer:

§ 5-5 femte ledd skal lyde:

(5) Forskuddstrekk etter § 5-6 første ledd bokstav g beregnes av utbetaleren til det beløp skatten vil utgjøre etter Stortingets vedtak om skatt for det angjeldende år.

Nåværende § 5-5 femte til syvende ledd blir sjette til åttende ledd.

§ 5-6 første ledd ny bokstav g skal lyde:

  • g) pensjon og livrente som omfattes av skatteloven § 5-1 første ledd eller § 5-40, jf. skatteloven § 2-3 fjerde ledd, til personer som ikke er bosatt i riket.

III

Endringene under I og II trer i kraft straks med virkning fra og med inntektsåret 2010.

Presidenten: Framstegspartiet, Høgre, Kristeleg Folkeparti og Venstre har varsla at dei vil røyste imot.

Votering:

Tilrådinga frå komiteen blei vedteken med 38 mot 33 røyster.

(Voteringsutskrift kl. 22.56.26)

Presidenten: Det blir votert over overskrifta til lova og lova i det heile.

Presidenten går ut frå at Framstegspartiet, Høgre, Kristeleg Folkeparti og Venstre òg her vil røyste imot.

Votering:Overskrifta til lova og lova i det heile blei vedteken med 38 mot 33 røyster.(Voteringsutskrift kl. 22.56.57)

Presidenten: Lovvedtaket vil bli sendt Lagtinget.