Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Denne artikkelen er over to år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.
Mandag 27. august holdt kontroll- og konstitusjonskomiteen høring om Riksrevisjonens undersøkelse av oppfølging av objektsikring.

Statsminister Erna Solberg under høringen. Foto: Stortinget.
Blant deltakerne på høringen var statsminister Erna Solberg, justis-, beredskaps- og innvandringsminister Tor Mikkel Wara, tidligere forsvarsminister Ine Eriksen Søreide, tidligere justis-, beredskaps- og innvandringsminister Sylvi Listhaug og tidligere justis- og beredskapsminister Per-Willy Amundsen.
Grunnlaget for saken er Riksrevisjonens undersøkelse av oppfølging av objektsikring, Dokument 3:11 (2017-2018).
Riksrevisjonen oppsummerer sine funn slik:
«Justis- og beredskapsdepartementet og Forsvarsdepartementet har ikke i nødvendig grad sørget for at grunnsikringen av skjermingsverdige objekter i politiet og Forsvaret er i samsvar med sikkerhetsloven og Stortingets forutsetninger
Justis- og beredskapsdepartementet og Forsvarsdepartementet har bedret oppfølgingen av politiets og Forsvarets bruk av sikringsstyrker, men det gjenstår vesentlige utfordringer