Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Komiteen anser at en av de viktigste hensiktene med en langtidsplan må være å se sammenhengen mellom investeringer i bygg, infrastruktur og menneskelig kompetanse. Nye bygg og oppgradering av gamle bygg bør derfor inn i en slik plan.
Komiteen støtter regjeringens forslag om prioritering av nytt bygg for livsvitenskap, farmasi og kjemi ved Universitetet i Oslo og oppgradering av Marinteknisk senter (Ocean Space Center) i Trondheim. Disse infrastrukturtiltakene understreker satsingen på forskning og utvikling, og er i tråd med regjeringens tematiske satsingsområder.
Komiteen viser til at det er et stort etterslep innen vedlikehold og til dels gammel og nedslitt bygningsmasse i sektoren, dette er godt belyst av blant annet Riksrevisjonen. Komiteen viser også til at store deler av dagens bygningsmasse verken er bygget for det antall studenter institusjonene har i dag, eller det behovet nye og moderne undervisningsmetoder gir oss. Komiteen mener det er nødvendig for å sikre forutsigbarhet for sektoren og institusjonene at det utarbeides en investeringsplan for investeringer i bygg i kunnskapssektoren.
Komiteen viser til at Riksrevisjonen i Dokument 3:4 (2012–2013) til Stortinget har påpekt betydelige mangler og utfordringer ved en rekke bygg universitets- og høyskolesektoren. En tredel av statlig eiendomsmasse i universitets- og høyskolesektoren er i en dårlig tilstand, og dette gjelder særlig bygg som Kunnskapsdepartementet har ansvaret for. Situasjonen ved en del bygg på institusjonen er så dårlige at universitetene og høyskolene må bruke betydelig del av sitt handlingsrom for å sikre at byggene fortsatt kan være i bruk.
Komiteens flertall, medlemmene fra Høyre, Fremskrittspartiet, Kristelig Folkeparti og Venstre, merker seg at det har kommet et klart ønske fra sektoren om en tydeligere prioritering av investeringer i bygg utover det som er skissert i langtidsplanen. Flertallet mener det er viktig at slike prioriteringer gjøres på et velfundert faglig grunnlag som er bredt forankret i sektoren. På bakgrunn av dette mener flertallet at en videre konkretisering av langtidsplanen bør være at det i forbindelse med rulleringen av planen i 2018 utarbeides en investeringsplan/køordning for byggeprosjekter. Flertallet mener dette vil være en nyttig konkretisering av ambisjonene i langtidsplanen for bygg og investeringer.
Flertallet viser til at det i statsbudsjettet for 2015 ble bevilget 75 mill. kroner til oppgradering av bygg ved UH-institusjoner som eier sin egen bygningsmasse. Flertallet viser til at dette er et første, viktig skritt for å bedre situasjonen. Dette innebærer et årlig økt investeringsnivå på 150 mill. kroner for å bevare og istandsette til ny bruk mye av den verdifulle infrastrukturen som bygningsmassen ved de selvforvaltende institusjonene representerer.
Flertallet fremmer derfor følgende forslag:
«Stortinget ber regjeringen i forbindelse med rulleringen av langtidsplanen i 2018 utarbeide en investeringsplan, køordning for investeringer, og større bygge- og vedlikeholdsprosjekter av bygg i universitets- og høyskolesektoren.»
Komiteens medlemmer fra Arbeiderpartiet, Senterpartiet og Sosialistisk Venstreparti mener langtidsplanen bør omtale og skissere en strategi og rekkefølge for nybygg, større rehabiliteringer og utstyr.
Disse medlemmer er kritiske til at planen ikke går inn på flere byggeprosjekter i sektoren eller omtaler behovet for oppgradering og vedlikehold.
Disse medlemmer mener langtidsplanen for forskning og høyere utdanning har potensial i seg å bli et nyttig styringsverktøy for kunnskapssektoren. Disse medlemmer mener at denne planen, langs de samme linjer som Nasjonal transportplan, skal legge føringer for hvilke investeringer som skal gjøres på feltet, og på den måten skape grunnlag for langsiktig styring.
Med bakgrunn i dette fremmer disse medlemmer følgende forslag:
«Stortinget ber regjeringen raskest mulig komme til Stortinget med en ferdig investeringsplan, køordning for investeringer og større vedlikeholdsprosjekter av bygg i kunnskapssektoren, samt en analyse og plan for sektorens fremtidige behov for utstyr.»