Korslund, Bernt

Korslund, Bernt (1889-1974)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som vararepresentant for
Akershus 1954-1957
Ansiennitet:
19 år, 327 dager

Gå til bildegalleri

Korslund, Bernt har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 23.11.1889 i Eidsvoll, Akershus
  • Død 11.07.1974
  • Sønn av småbruker Martin Berntsen Korslund (1859-1909) og Marie Hansen (1858-1946)

Stortingsperioder

  • Representant nr 4 for Akershus, 1934 - 1936, A.
  • Representant nr 4 for Akershus, 1937 - 1945, A.
  • Vararepresentant nr 1 for Akershus, 1950 - 1953, A.
  • Vararepresentant nr 1 for Akershus, 1954 - 1957, A.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 11.01.1950-10.01.1954 for Halvard Lange.
  • Møtte fast som representant 11.01.1954-10.01.1958 for Halvard Lange.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1950-53

    Medlem, Administrasjonskomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem, Administrasjonskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

Utdanning og yrkeserfaring

Yrke

  • Arbeid på farsgården 1904-1907
  • Arbeider ved vei- og jernbaneanlegg 1908-1915, 1922-1925
  • Overtok farsgården 1911
  • Skogsarbeider på vinteren 1916-1921, 1922-1925

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Landbruksselskapets gullmedalje 1959

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Eidsvoll formannskap 1922-1925, 1925-1928, 1928-1931, 1931-1934, 1934-1937, 1947-1951, 1951-1955
  • Varaordfører Eidsvoll kommunestyre 1937-1945, 1945-1947

Offentlige verv

  • Medlem Forstanderskapet ved Eidsvoll offentlige landsgymnas 1936-1940, 1945-1953, formann
  • Medlem Styret for Akershus landbruksselskap 1937-1945, formann 1945-1961
  • Varamedlem Direksjonen for Norges Hypotekbank og Norges Småbruks- og Bustadbank 1945-1959
  • Medlem en rekke kommunale nemnder
  • Medlem Jordstyret, Eidsvoll

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Eidsvoll Arbeiderparti 1936-1966
  • Formann Eidsvoll Arbeiderparti 1945-1952
  • Varaformann Akershus Arbeiderparti 1946-1957
  • Varamedlem Det norske Arbeiderpartis landsstyre 1949-1951, medlem 1951-1957
  • Formann Langset arbeiderlag

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Eidsvoll bonde- og småbrukarlag fra 1928
  • Formann Morskogen skog- og landarbeiderforening fra 1928 (stod som stifter av foreningen i 1928)
  • Varamedlem Forretningsutvalget i Norsk skog- og landarbeiderforbund 1932-1935

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Eidsvoll sparebank 1928-1938, varaformann 1938-1960