Wøhni, Einar

Wøhni, Einar (1920-1987)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Troms 1961-1965
Ansiennitet:
4 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Wøhni, Einar har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 07.05.1920 i Lebesby, Finnmark
  • Død 14.02.1987
  • Sønn av linjeoppsynsmann og småbruker Arthur Wøhni (1891-1984) og stasjonsholder Kristine Larsen (1889-1969)

Stortingsperioder

  • Representant nr 2 for Troms, 1961 - 1965, A.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 01.10.1961-28.08.1963, Hanna Berg Angell møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1961-65

    Medlem, Administrasjonskomiteen, 28.08.1963 - 30.09.1965

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Landbruksdepartementet, 23.04.1960 - 28.08.1963

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Finnmark landbruksskole 1938
  • Student 1942
  • Statens småbrukslærerskole 1944
  • Studiereiser i Sverige og Finnland 1952

Yrke

  • Herredsagronom Alvdal-Folldal 1946
  • Lærer Østfold jordbruksskole 1947
  • Herredsagronom i Kvæfjord 1947-1950
  • Herredsagronom i Sortland 1950-1954
  • Overlærer ved Statens hagebruksskole, Rå 1954-1964
  • Områdesjef HV Kvæfjord 1958-1960
  • Direktør i Direktoratet for vilt og ferskvannsfisk 1965-1976
  • Fylkeskartsjef i Nordland 1977-1987

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Kvæfjord kommunestyre 1955-1959

Offentlige verv

  • Medlem Representantskapet for Skogbruksmuseet 1966-1976
  • Medlem Norges landbruksvitenskapelige forskningsråd 1966-1969, 1974-1977
  • Medlem Statlige kommisjoner om Fiskeregler for grensevassdrag Norge Finland for Tana-elv av 1967 fra 1967
  • Medlem internasjonal fiskerikommisjon 1969
  • Medlem Statlige kommisjoner om Fiskeregler for grensevassdrag Norge Finland for Neiden-elv av 1972 fra 1972
  • Medlem Statlige kommisjoner om Fiskeregler for grensevassdrag Norge Finland for Norge Sovjet for Grensejakobs-elv og Pasvik-elv av 1972 fra 1972
  • Medlem Bransjerådet for skogbruket 1972-1976
  • Medlem Fiskeoppdrettsutvalget 1972-1977
  • Medlem Det internasjonale jaktråd fra 1973
  • Medlem Den blandede norsk-sovjetiske fiskerikommisjon 1975

Tillitsverv i partier

  • Nestformann Sør-Troms Arbeiderparti 1956-1958, formann 1958-1960
  • Medlem Det norske Arbeiderpartis landsstyre 1957-1961