Grønn-Hagen, Karen

Grønn-Hagen, Karen (1903-1982)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som representant for
Hedmark 1961-1965
Ansiennitet:
6 år, 289 dager

Gå til bildegalleri

Grønn-Hagen, Karen har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 27.11.1903 i Tynset, Hedmark
  • Død 19.12.1982
  • Datter av baker Ole Edvard Grønn (1875-1950) og Anna Eline Bjørnstad (1872-1939)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Hedmark, 1954 - 1957, B.
  • Representant nr 8 for Hedmark, 1961 - 1965, Sp.

Vararepresentasjoner

  • Rykket opp som representant 10.07.1955 etter Einar Frogners død.
  • Medlem av Regjeringen 28.08.1963-25.09.1963, Karstein Seland møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1954-57

    Medlem, Samferdselskomiteen, 18.10.1955 - 16.01.1956
    Medlem, Sosialkomiteen, 16.01.1956 - 10.01.1958

    1961-65

    Sekretær, Administrasjonskomiteen, 13.10.1961 - 28.08.1963
    Sekretær, Administrasjonskomiteen, 25.09.1963 - 30.09.1965

Medlemskap i delegasjoner

  • 1954-57

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1957 -

    1961-65

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1962 -
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1964 -

    1965-69

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1965 -

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Departementet for familie- og forbrukersaker, 28.08.1963 - 25.09.1963

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Husmorskole
  • Student 1922

Yrke

  • Hushjelp og budeie
  • Husmor
  • Kortere vikariater som lærer 1923-1924
  • Bonde fra 1929

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Sp's Såmannsstatuett 1977

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Tynset kommunestyre 1951-1955, 1955-1959, varaordfører 1959-1960

Offentlige verv

  • Medlem Rådet for Direktoratet for utviklingshjelp 1966-1976
  • Medlem Bygningsrådet, Tynset

Tillitsverv i partier

  • Medlem Sp's landsstyre 1953-1959
  • Medlem Arbeidsutvalget 1955-1959

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Landsstyret i Norges bondekvinnelag 1957-1959
  • Formann Øyan Bondekvinnelag

Andre administrative verv

  • Medlem Tilsynsutvalget for Røros-Tweed 1957-1968 ( )