Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Hansen, Rolf Arthur ( 1920-2006 )

Arbeiderpartiet

Hansen, Rolf Arthur har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 23.07.1920 i Oslo
Død 26.07.2006
Sønn av smed Karl Emanuel Hansen (1891-1974) og fabrikkarbeider/renholdsarbeider Malvina Henriette Jacobsen (1893-1986)

Medlemskap i regjering

Personlig sekretær, Sosialdepartementet, 01.01.1956 - 01.01.1959
Statsråd, Forsvarsdepartementet, 15.01.1976 - 08.10.1979
Statsråd, Miljøverndepartementet, 08.10.1979 - 04.02.1981
Statsråd, Miljøverndepartementet, 04.02.1981 - 14.10.1981

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Diverse tillitsmannskurs og språkkurs
  • Sagene skole 1927-1934
  • 2-årig framhaldsskole 1934-1936
  • Teknisk aftenskole 1936
  • Sosialistisk Aftenskole 1938-1939
  • Internasjonalt ungdomskurs i USA 1955-1956

Yrke

  • Skipsradiomekaniker Norsk Marconi A/S 1936-1940
  • Montør Norsk Gass Accumulator 1940-1945
  • Forretningsfører Folketeaterbygningen 1971-1975, 1981-1990

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Heimevernets fortjenestemedalje 1989

Verv

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Oslo 1952-1963, varaformann 1963-1965, formann 1965-1967
  • Medlem Ombudsmannsnemnda for Forsvaret 1952-1965
  • Formann Komiteen av 1958 for offentlig støtte til ungdomsorganisasjonene 1958-1960
  • Medlem Statens edruskapsråd 1962-1967
  • Medlem Styret for Anker Batterier A/S 1963-1974, formann 1974-1976, 1981-1985
  • Formann Formannskapets nybyggkomité 1964-1967
  • Medlem Hovedkomiteen for reformer i lokalforvaltningen 1971-1976
  • Medlem Nordisk ministerkomité 1979-1981 (norsk representant)
  • Nestleder A/S Vinmonopolets styre 1981-1987
  • Leder Landsrådet for Heimevernet 1981-1989
  • Formann Den Dansk-Svenske komite om Barsebäckverket 1983-1985
  • Nestleder Kommuneinndelingsutvalget (til vurdering av kommuneinndelingen i Horten, Tønsberg og Larvik) 1985-1987
  • Leder Kommuneinndelingen i Hamarområdet 1986-1987 (oppnevnt av fylkesmannen)
  • Nestleder Kommuneinndelingsutvalget (Utvalget til vurdering av kommuneinndelingen i Sarpsborg, Fredrikstad, Arendal, Hamar og Hammerfestområdene), 1987-1989

Tillitsverv i partier

  • Medlem AUFs sentrale illegale utvalg under krigen 1942-1944, leder 1944-1945
  • Landssekretær Framfylkingen 1945-1952
  • Medlem AUFs sentralstyre 1945-1955
  • Landsmøtevalgt sekretær AUF 1952-1955
  • Organisasjonssekretær Oslo Arbeiderparti 1959-1967, sekretær 1967-1971, formann 1972-1974
  • Medlem Det norske Arbeiderpartis sentralstyre 1969-1974
  • Formann Landskommunalutvalget i Det norske Arbeiderparti 1970-1974, 1976-1978
  • Medlem Styret i Oslo Arbeiderparti 1992-1994
  • Æresmedlem Det Norske Arbeiderparti 1996

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Styret for Oslo Bolig og Sparelag 1982-1987
  • Formann Den norske Atlanterhavskomité 1985-1991

Andre administrative verv

  • Medlem Styret i Frambu helsesenter 1947-1991
  • Medlem Styret for Oslo Nye Teater 1971-1988
  • Formann A/S OBOS Forretningsbygg 1982-1987

Litteratur

Hansen, Rolf Arthur: Aktuelle spørsmål i forsvarspolitikken og Nato-samarbeidet, Oslo 1978
Hansen, Rolf Arthur: Det solidariske menneske" i Kristian Ottosen (red.): Festskrift for Ivar Mathisen, OBOS Oslo 1991
Hansen, Rolf Arthur: "Fra klassekamp til et forsvar for hele folket" i John Kristen Skogan (red.): I frigjøringens spor, Universitetsforlaget Oslo 1995
Hansen, Rolf Arthur: "Sosialdemokraten" i Bjørn V. Engebretsen (red.): Sleggene synger og hamrene slår: Festskrift til Tor Aspengren 80 år, Tiden Oslo 1997
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget