Lunde, Sveinung

Lunde, Sveinung (1955-)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som vararepresentant for
Oslo 1985-1989
Ansiennitet:
2 år, 320 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 30.11.1955 i Flekkefjord, Vest-Agder
  • Sønn av pastor og redaktør Kaare Lunde (1922-1991) og Frida Hjorth Sørensen (1923-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 4 for Oslo, 1981 - 1985, H.
  • Vararepresentant nr 2 for Oslo, 1985 - 1989, H.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 16.09.1983-30.09.1985 for Lars Roar Langslet.
  • Møtte fast som representant 01.10.1985-10.10.1985 for Astrid Nøklebye Heiberg.
  • Møtte fast som representant 10.10.1985-18.04.1986 for Lars Roar Langslet.
  • Møtte fast som representant 18.04.1986-09.05.1986 for Astrid Nøklebye Heiberg.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1981-85

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 20.10.1983 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 23.10.1985 - 09.05.1986

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1975
  • Cand.jur. 1985

Yrke

  • Avtjent verneplikt Luftvernartilleriet Bodø 1975-1976
  • Administrerende direktør ved Bjørknes privatskole fra 1993

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Oslo bystyre 1983-1986, medlem 1993-1995
  • Medlem Oslo byråd 1986-1987 (byråd for samferdsel), 1990-1991 (byråd for byutvikling)
  • Medlem Oslo formannskap 1987-1990, 1991-1993

Offentlige verv

  • Medlem Bydelsutvalget, bydel 04 1979-1983
  • Observatør FNs Generalforsamling 1982
  • Medlem Skolestyret, Oslo 1983-1987
  • Varamedlem Den norske nasjonalkommisjonen for UNESCO 1984-1986
  • Medlem Det rådgivende fagutvalg for informasjonsvirksomheten 1986
  • Varamedlem Kringkastingsrådet 1987-1991
  • Leder Byutviklingskomiteen 1988-1990 (kommunalråd)
  • Medlem Administrasjonsutvalget 1992-1993
  • Medlem Kontaktutvalget mellom innvandrere og norske myndigheter 1992-1995
  • Leder Helse- og sosialkomiteen 1992-1993 (kommunalråd)

Tillitsverv i partier

  • Politisk sekretær Unge Høyres Landsforbund 1977-1979, viseformann 1979-1980, formann 1980-1984
  • Medlem Høyres sentralstyre 1979-1984
  • Internasjonal sekretær Høyre 1986
  • Bistandspolitisk sekretær Høyres studieforbund 1986

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Landsutvalget for Tillitsmenn i Forsvaret (LTF) 1975-1976
  • Formann FC Lyn Oslo 2003-2008