Myrli, Sverre

Myrli, Sverre (1971-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Representant for
Akershus 2021-2025
Medlem
Næringskomiteen
Ansiennitet:
22 år, 200 dagar

Gå til biletgalleri

Biografi

Personalia

  • Fødd 26.08.1971 i Oslo, Oslo
  • Son av togleder Hans Kr. Myrli (1929-2013) og hjemmeværende Signe Pålerud (1935-)

Stortingsperiodar

  • Representant nr 12 for Akershus, 1997 - 2001, A.
  • Vararepresentant nr 1 for Akershus, 2001 - 2005, A.
  • Representant nr 4 for Akershus, 2005 - 2009, A.
  • Representant nr 4 for Akershus, 2009 - 2013, A.
  • Representant nr 5 for Akershus, 2013 - 2017, A.
  • Representant nr 5 for Akershus, 2017 - 2021, A.
  • Representant nr 4 for Akershus, 2021 - 2025, A.

Medlemskap i presidentskapet

  • 2021-2025

    Fjerde visepresident, Stortinget, 09.10.2021 - 25.11.2021

Medlemskap i stortingskomitear

  • 1997-2001

    Medlem, Samferdselskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001

    2005-2009

    Varamedlem, Valgkomiteen, 10.10.2005 - 30.09.2009
    Medlem, Arbeids- og sosialkomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Medlem, Den utvidede utenriks- og forsvarskomité, 20.10.2009 - 30.09.2013
    Medlem, Utenriks- og forsvarskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 20.06.2013 - 30.09.2013

    2013-2017

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Transport- og kommunikasjonskomiteen, 17.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 14.06.2017 - 30.09.2017

    2017-2021

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 02.10.2017 - 30.09.2021
    Medlem, Transport- og kommunikasjonskomiteen, 12.10.2017 - 30.09.2021
    Leder, Den forberedende fullmaktskomité, 17.06.2021 - 30.09.2021

    2021-2025

    Leder, Fullmaktskomiteen, 01.10.2021 - 30.09.2025
    Medlem, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 19.10.2021 - 28.10.2021
    Første nestleder, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 28.10.2021 - 26.11.2021
    Medlem, Næringskomiteen, 26.11.2021 - 30.09.2025

Medlemskap i delegasjonar

  • 1997-2001

    Varamedlem, Europautvalget, 30.03.2000 - 30.09.2001

    2001-2005

    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2001 - 30.09.2002

    2005-2009

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 20.10.2005 - 30.09.2009
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 10.11.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Medlem, Europautvalget, 20.10.2009 - 30.09.2013
    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 22.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Nestleder, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 12.11.2013 - 30.09.2017

    2017-2021

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 09.10.2018 - 30.09.2021

    2021-2025

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 28.10.2021 - 09.11.2021
    Nestleder, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 09.11.2021 - 30.09.2025
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til det parlamentariske partnerskapet Asia-Europa (ASEP), 07.12.2021 - 30.09.2025
    Medlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 07.12.2021 - 30.09.2025

Medlemskap i gruppestyre

  • 2017-2021

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.2017 - 30.09.2021

    2021-2025

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 18.10.2021 - 24.11.2021

Medlemskap i regjering

  • Politisk rådgiver, Samferdselsdepartementet, 31.10.1996 - 17.10.1997

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Troppsjefskurs Heimevernet
  • Årnes skole 1978-1984
  • Runni ungdomsskole 1984-1987
  • Nes videregående skole 1987-1990
  • Førstegangstjeneste i Luftforsvaret, Gardermoen flystasjon 1992-1993
  • Bachelor i Offentlig styring, Høgskolen i Oslo 2002-2005
  • Master of Public Administration (MPA), Handelshøjskolen i København 2011
  • Sjefskurs, Forsvarets høgskole 2023

Yrke

  • Arbeiderbevegelsens ungdomssekretær i Akershus 1990-1992
  • Organisasjonskonsulent Norsk Folkehjelp 1993-1994
  • Vaktbetjent Forsvarets Bygningstjeneste 1994-1996
  • Vaktbetjent Forsvarsbygg 2004-2005
  • Konsulent Forsvarsbygg frå 2005

Medaljar og utmerkingar m.m.

  • Einar Gerhardsens stipend 2002

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Nes Kommunestyre 1991-1995, 1995-1997, 2003-2007
  • Medlem Lillestrøm Kommunestyre 2023-2027

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem Fylkesting, Akershus 1991-1995
  • Medlem Fylkesting, Akershus 1995-1997

Offentlege verv

  • Medlem Skolestyret, Nes 1991-1995
  • Medlem Samferdselsstyret, Akershus 1991-1993
  • Leder Næringsutvalget, Akershus 1994-1995
  • Leder Ligningsnemnda, Nes 1995-1997
  • Medlem Fylkeslandbruksstyret i Akershus 1995-1997
  • Medlem Styret for Gamle Hvam Museum 1995-1997
  • Nestleder Samferdselsstyret, Akershus 1995-1997
  • Nestleder Styret for Nes kommunale Elektrisitetsverk 1995-1997
  • Medlem Styret for Gamle Hvam Museum 1999-2004
  • Medlem Pensjonskommisjonen 2001-2004
  • Medlem Styret for Østre Romerike revisjonsdistrikt 2003-2007
  • Medlem Styret for Romerike Folkehøgskole 2003-2007
  • Nestleder Kontrollutvalget, Nes 2003-2007
  • Observatør Parlamentsvalget, Ukraina 2006 (som medlem i Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling)
  • Rapportør Sub-Committee on Future Security and Defence Capabilities, NATOs parlamentariske forsamling 2006-2009
  • Medlem Styret for Akershus fylkeskommunale pensjonskasse 2007-2019
  • Varamedlem Skatteutvalget, Skedsmo 2007-2011
  • Leder Sub-Committee on Future Security and Defence Capabilities, NATOs parlamentariske forsamling 2009-2012
  • Medlem Ukraine-NATO Interparliamentary Council (UNIC) 2012-2017
  • Leder Sub-Committee on Transatlantic Defence and Security Cooperation, NATOs parlamentariske forsamling 2013-2016
  • Visepresident NATOs parlamentariske forsamling 2016-2017
  • Medlem Ukraine-NATO Interparliamentary Council (UNIC) frå 2018
  • Visepresident NATOs parlamentariske forsamling 2022
  • Medlem European Interparliamentary Space Conference (EISC) frå 2022

Tillitsverv i parti

  • Tillitsverv Nes AUF 1985-1994
  • Medlem Styret for AUF i Akershus 1988-1990
  • Medlem Styret for Nes Arbeiderparti 1988-1990
  • Medlem Styret for Akershus Arbeiderparti 1991-1993
  • Leder AUF i Akershus 1991-1993
  • Medlem AUFs landsstyre 1991-1993
  • Leder Sosialdemokrater mot EU (SME) Akershus 1993-1994
  • Studieleder Akershus Arbeiderparti 1997-2002
  • Leder Akershus Arbeiderparti 2002-2019
  • Medlem DNAs landsstyre 2002-2021
  • Styremedlem Skedsmokorset og Leirsund Arbeiderpartilag 2008-2009
  • Kasserer Skedsmokorset og Leirsund Arbeiderpartilag 2013-2019, 2020-2021
  • Kasserer Skedsmo Arbeiderlag frå 2021
  • Leder Lillestrøm Arbeiderparti frå 2024

Tillitsverv i organisasjonar

  • Medlem Styret for Framfylkingen Akershus 1995-1997
  • Medlem Fylkesutvalget i Arbeidernes Opplysningsforbund (AOF) Oslo og Akershus 1997-2001
  • Medlem Styret for Atlantic Association of Young Political Leaders (AAYPL), Norge 2000-2008
  • Leder Norsk-tysk vennskapsgruppe i Stortinget frå 2007
  • Leder SPD Freundeskreis Oslo 2008-2009
  • Medlem Rådet for Norsk-tysk selskap 2008-2014
  • Styremedlem SPD Freundeskreis Oslo 2009-2012
  • Medlem Rådet for Nordmanns-Forbundet 2010-2015
  • Medlem Styret for Nordmanns-Forbundet 2015-2018

Andre administrative verv

  • Nestleder Styret for Akershus Reiselivsråd 1994-1996
  • Medlem Styret for Akershus Bedriftsrådgiving A/S 1994-1997
  • Formann Styret for Stor-Oslo Lokaltrafikk AS (SL) 1995-1996
  • Leder Styret for Den norsk-tyske Willy Brandt-stiftelsen frå 2011
  • Medlem Styret for Tennskjær Utvikling AS 2016-2019
  • Styremedlem Viken pensjonskasse 2020-2023
  • Styremedlem Pensjonskassen for fylkene Akershus, Buskerud og Østfold frå 2024

Litteratur

  • Myrli, Sverre: The three Adriatic Aspirants: Capabilities and Preparations, NATO PA Brussel 2007
  • Myrli, Sverre: Contributions of Non-NATO Members to NATO Operations, NATO PA Brussel 2008
  • Myrli, Sverre: NATO and Cyber Defence, NATO PA Brussel 2009