Søk

Årsrapport for virksomheten til Stortingets delegasjon for arktisk parlamentarisk samarbeid i 2025

Stortingets delegasjon for arktisk parlamentarisk samarbeid for valgperioden 2021–2025 besto av følgende representanter:

Medlemmer

Varamedlemmer

Lars Haltbrekken (SV), leder

Alfred Jens Bjørlo (V)

Willfred Nordlund (Sp), nestleder

Hårek Elvenes (H)

Øystein Mathisen (A)

Liv Kari Eskeland (H)

Tove Elise Madland (A)*

Bengt Fasteraune (Sp)

Bengt Rune Strifeldt (FrP)

Geir Jørgensen (R)

Bård Ludvig Thorheim (H)

Nils-Ole Foshaug (A)**

*Tove Elise Madland erstattet Marianne Sivertsen Næss 30. april 2024

**Nils-Ole Foshaug erstattet Tove Elise Madland 30. april 2024

Stortingets delegasjon for arktisk parlamentarisk samarbeid for valgperioden 2025–2029 består av følgende representanter:

Medlemmer

Varamedlemmer

Lars Haltbrekken (SV), leder

Per-Willy Amundsen (FrP)

Øystein Mathisen (A), nestleder

Bent-Joacim Bentzen (Sp)

Monica Nielsen (A)

Siren Julianne Jensen (MDG)

Bengt Rune Strifeldt (FrP)

Sigurd Kvammen Rafaelsen (A)

Dagfinn Henrik Olsen (FrP)

Hanne Beate Stenvåg (R)

Erlend Svardal Bøe (H)

Bård Ludvig Thorheim (H)

Generelt

Stortingets delegasjon for arktisk parlamentarisk samarbeid ble etablert i 2009 for å styrke oppmerksomheten og kunnskapen om det som skjer i Arktis. Delegasjonen deltar i det internasjonale arktiske parlamentarikersamarbeidet sammen med USA, Russland, Canada, Europaparlamentet og de øvrige nordiske landene. Det internasjonale samarbeidet er noe redusert etter Russlands fullskalainvasjon av Ukraina i 2022. Parlamentarikerne møtes uformelt 2–3 ganger i året, uten russisk deltakelse. Komiteen ledes av Aaja Chemnitz som er valgt inn i Folketinget fra Grønland. Nestleder er senator Lisa Murkowski fra USA.

Etter stortingsvalget den 8. september 2025 ble en ny delegasjon valgt av Stortinget. Den nye delegasjonen hadde sitt konstituerende møte den 11. november 2025. Interessen for Arktis øker utenfor de arktiske landene og mange land ønsker å være til stede i regionen. Stortingets arktiske delegasjon arbeider for å bedre kunnskapen om og forståelsen for hva som skjer i nord. Dette skjer i samarbeid med partnere nasjonalt og internasjonalt.

Stortingets arktiske delegasjon har en nordområdedialog med utenriksministeren to ganger i året om utviklingen av samarbeidet i nord.

Klimaendringene gjør Arktis mer åpent og tilgjengelig for skipsfart, ressursutvinning og turisme. Smeltende is og permafrost endrer livsgrunnlaget for mennesker og dyr i regionen. Økende internasjonale spenninger har igjen gjort sikkerhetspolitikken aktuell, samtidig som de arktiske landene har klart å bevare samarbeidet i Arktisk råd. Den 12. mai 2025 overtok Kongeriket Danmark lederskapet i Arktisk råd fra Norge.

Arktiske urfolk har en særlig posisjon i det arktiske samarbeidet. På de internasjonale møtene deltar blant annet representanter fra Samisk parlamentarisk råd.

Siden det er flere tematiske sammenfall med samarbeidet i Antarktis, som forskning, klima og turisme, representerer delegasjonen Stortinget på møter hvor Antarktis er tema.

Hovedsaker i 2025

Den 25.–26. januar 2025 var delegasjonen vertskap for et møte i Den arktiske parlamentarikerkomiteen i Tromsø. Komiteen fikk en oppdatering fra det norske lederskapet i Arktisk råd og møtte representanter fra Arctic Majors Forum og Arctic Economic Council. Mest oppmerksomhet var det imidlertid omkring president Trumps ønske om å overta Grønland. Ledelsen i komiteen, Aaja Chemnitz (Danmark/Grønland) og senator Lisa Murkowski, redegjorde for situasjonen i møtet og kom etter møtet med en felles uttalelse hvor hovedtema var respekt for internasjonal rett og ønske om samarbeid. Endelig hadde komiteen et felles møte med en arktisk ungdomskonferanse i regi av Arktisk råd.

23.–28. februar 2025 dro delegasjonen til USA for møter i Washington D.C. og Minneapolis. I Washington D.C. hadde delegasjonen møter i Kongressen hvor arktisk samarbeid var hovedtema. Romvirksomhet, klima og energi og handel med sjeldne mineraler var også tema for møtene i Washington. Hovedformålet med å besøke Minneapolis var å være med på å markere 200-årsjubileet for norsk utvandring til USA. Delegasjonen møtte mange i de norske miljøene og deltok på folkemøte i Norway House sammen med Minnesotas guvernør Tim Walz.

Grønland var også hovedtema da delegasjonen tok imot Grønlands parlamentsformann Kim Kielsen i Stortinget den 7. mai 2025. Delegasjonen fikk en oppdatering om den politiske situasjonen på Grønland etter valget, og hvordan forholdene har utviklet seg internt i Kongeriket Danmark. Kielsen informerte om at president Trumps interesse for Grønland hadde ført til et tettere samarbeid mellom Danmark og Grønland.

Delegasjonen fortsatte i 2025 å koordinere samarbeidet i nordområdepartnerskapet under Arendalsuka. Nordområdepartnerskapet er et uforpliktende samarbeid mellom aktører fra myndigheter, akademia og næringsliv med interesse for hva som skjer i nord. Lavvoen til Internasjonalt reindriftssenter ble i år satt opp i sentrum av Arendal og var igjen en utmerket arena for gode samtaler knyttet til samarbeid i nord.

22.–24. september 2025 var Finlands riksdag vertskap for et møte i Den arktiske parlamentarikerkomiteen i Oulu. På møtet fikk medlemmene en oppdatering fra Kongeriket Danmarks lederskap i Arktisk råd, før de dro ut for å besøke reinflokken som tilhører komiteens finske medlem Olga Oinas-Panuma.

8.–9. desember 2025 ble den tredje parlamentarikerkonferansen for Antarktis arrangert i Wellington, New Zealand. Stortinget var representert ved nestleder i den arktiske delegasjonen Øystein Mathisen. Konferansen samlet rundt 60 deltakere fra 14 land og hovedtema for konferansen var hvordan parlamentarikere kan bidra til å støtte og styrke samarbeidet basert på Antarktistraktaten. I uttalelsen fra vertskapet (Chair’s Conclusions) legges det opp til digitale møter for å bedre kontinuiteten og planleggingen frem mot neste konferanse.

Delegasjonens planer for 2026

Delegasjonen ønsker å møte sentrale norske miljøer knyttet til utviklingen i Arktis. Et besøk til Tromsø ble gjennomført den 19. januar 2026 og delegasjonen planlegger å besøke Finnmark og Svalbard første halvår 2026.

Delegasjonen ønsker også å styrke kontakten med de som arbeider med utformingen av den arktiske politikken i EU.

Delegasjonen planlegger å delta på en arktisk parlamentarikerkonferanse i Alaska i april, og et møte i den internasjonale parlamentarikerkomiteen på Grønland i september.